"Resnica je ta, da so roki že mimo," je tiskovni predstavnik komisarja za denarne in gospodarske zadeve Ollija Rehna, Amadeu Altafaj Tardio, odgovoril na vprašanje, kaj je dejansko rok za dogovor o drugem svežnju pomoči za Grčijo.

V komisiji so po njegovih besedah upali, da bodo odločitve, potrebne za dogovor o drugem programu pomoči, sprejete konec minulega tedna, zato so za danes načrtovali sestanek finančnih ministrov območja evra, ki naj bi dorekli drugi program pomoči za Grčijo.

Sestanek preložen za nedoločen čas

A ker dogovora o odpisu dolga in dogovora o novih varčevalnih ukrepih v okviru drugega programa pomoči, ki ga morajo Atene doseči s trojko Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, še ni, je bil sestanek preložen za nedoločen čas. Pričakuje se, da bo še ta teden.

Rehnov tiskovni predstavnik je poudaril, da obstaja trdna volja za to, da se stori, kar se lahko, da bi bil drugi program pomoči za Grčijo nared pravočasno. Drugih scenarijev, na primer izstop Grčije iz območja evra, se po njegovih besedah ne pripravlja.

A ob tem v Bruslju opozarjajo, da je bistvena tudi izvedba že dogovorjenega. Z izvajanjem programa privatizacije in strukturnih reform Grčija po mnenju komisije ne krepi svoje verodostojnosti. "To nas skrbi," je dejal Altafaj Tardio.

Nič od optimistične Barrosove napovedi

Za Grčijo je ključen 20. marec, ko ji zapade v plačilo za 14,5 milijarde evrov dolga. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je po koncu vrha EU 30. januarja napovedal, da bodo grške oblasti in zasebni upniki dogovor o delnem odpisu dolga dosegli "v naslednjih dneh".

Voditelji članic unije pa so tedaj finančne ministre pozvali k dogovoru o drugem programu pomoči za Grčijo do konca tedna, tako da bi se začel mehanizem odpisa dolga odvijati sredi meseca. Poleg tega je Rehn k dogovoru o delnem odpisu grškega dolga "v prihodnjih dneh" pozval že na dan zasedanja evrske skupine 23. januarja.

Jutri v Grčiji splošna stavka

Glavna grška sindikata sta za torek napovedala splošno stavko, s katero bosta izrazila nasprotovanje novim varčevalnim ukrepom, ki jih od Grčije zahteva trojka - predstavniki EU, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).Novi varčevalni ukrepi predvidevajo znižanje plač za 20 do 30 odstotkov in "vodijo v propad", besede vodje sindikata zasebnega sektorja GSEE Iannisa Panagopulosa povzemajo tuje tiskovne agencije.

"Kljub našemu žrtvovanju in kljub ugotovitvi, da je varčevalna politika napačna, vlada zdaj predlaga nove varčevalne ukrepe in nova odrekanja," pa je dejal generalni sekretar sindikata javnega sektorja ADEDY Ilias Iliopulos. Skladno s tem sta omenjena sindikata, ki predstavljata okoli dva milijona oz. polovico vseh zaposlenih v Grčiji, za torek napovedala splošno stavko. Proteste so za danes v Atenah napovedali tudi predstavniki grške komunistične stranke in drugih levo usmerjenih političnih strank.

Grška vlada je popoldne sporočila, da so sprejeli zahteve upnikov za zmanjšanje delovnih mest v javnem sektorju. Grški minister za reformo javnega sektorja Dimitris Reppas je pozno popoldne dejal, da so sklenili dogovor, da bodo število delovnih mest v javnem sektorju letos zmanjšali za 15.000. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sklenitev omenjenega dogovora kaže na pomemben premik v grški politiki, kjer so bile javne službe vse od začetka krize pred dvema letoma močno zaščitene.

Potekajo pogovori s trojko

V Atenah sicer prav zdaj potekajo pogovori predstavnikov grške vlade in trojke o reševanju grških težav. Prav trojka pa je tista, ki od grških oblasti zahteva novo varčevanje oz. novo zmanjšanje javne porabe, kar je razjezilo Grke.

Papademos naj bi se danes sešel še z vodji koalicijskih socialistov, konservativcev in skrajno desnih strank, a so sestanek nato prestavili. Kot so pojasnili v uradu predsednika vlade, je srečanje po novem predvideno za torek. Za prestavitev so se odločili, da bi Papademos lahko v miru sklenil pogovore s predstavniki trojke.