Potem ko je Gazprom Italiji, Avstriji in Slovaški zmanjšal dobavo plina za 30 odstotkov, na ministrstvu za gospodarstvo zagotavljajo, da pri nas dobava trenutno zadostuje potrebam in da je stanje plinovodskega sistema stabilno. Če se dobava zmanjša, to najprej nadomeščajo z drugimi viri.

Na zimo dobro pripravljeni

Naša država 55 odstotkov plina Slovenija uvozi iz Rusije, 35 odstotkov iz Alžirije, preostalo kupimo v Evropi. Največji dobavitelj zemeljskega plina Geoplin svoje zaloge skladišči v Avstriji in na Hrvaškem. Geoplin ima tam zakupljeni dve skladišči, ki jih poleti polnijo tudi za zimsko zalogo.

Na ministrstvu so za brezplačnik pojasnili, da je dolžina nemotene preskrbe ob zmanjšani dobavi plina odvisna od več dejavnikov. Kot pravijo, so ključni predvsem nivo zmanjšane oskrbe, (ne)uspešno zagotavljanje dodatnih virov ter poraba plina in količina zalog v skladiščih.

V EU ni izrednih razmer

V Evropski uniji ni izrednih razmer zaradi oskrbe s plinom, razmere so se konec tedna izboljšale, so povedali danes v Evropski komisiji v Bruslju v povezavi s stanjem zaradi težav z dobavo plina iz Rusije v Evropo, ki se trenutno spopada s hudim mrazom.

"Čez vikend so se razmere izboljšale ... oskrba s plinom iz Rusije se je vrnila na normalno raven v Bolgariji, na Slovaškem, v Avstriji, na Madžarskem, Poljskem in v Grčiji," je pojasnila tiskovna predstavnica komisarja za energijo Güntherja Oettingerja, Marlene Holzner.

V Romuniji, Nemčiji in Italiji pa se dobava plina po njenih besedah izboljšuje, a še ni dosegla ravni izpred minulega tedna, ko so se pojavile težave.

A vse članice unije so se po navedbah tiskovne predstavnice sposobne soočati s povpraševanjem na trgu. "V EU ni izrednih razmer," je zatrdila Holznerjeva in dodala, da evropski potrošniki in podjetja dobivajo plin, ki ga potrebujejo.

V družbi Geoplin mirijo

V Geoplinu zagotavljajo, da napovedane redukcije dobave zemeljskega plina iz Rusije ne bodo vplivale na oskrbo slovenskega trga s plinom. Družba Geoplin namreč plin zagotavlja tudi iz drugih nabavnih virov in je sposobna zagotavljati zanesljivo oskrbo slovenskega trga tudi v trenutnih razmerah.

V Geoplinu so danes v sporočilu za javnost pojasnili, da zemeljski plin odjemalcem zagotavljajo iz treh nabavnih virov - poleg ruskega še iz evropskega in alžirskega. Družba ima zakupljeni tudi dve skladišči, v Avstriji in na Hrvaškem. V nabavnem portfelju Geoplina ruski vir predstavlja približno polovico zmogljivosti na letni ravni.

"Družba Geoplin intenzivno skrbi za optimizacijo nabavno-prodajnega portfelja in je sposobna zagotavljati zanesljivo oskrbo slovenskega trga z zemeljskim plinom, tudi v položaju, ki smo mu priča danes," še pravijo v Geoplinu.