Burja bo na Obali do današnjega popoldneva na odprtem morju povzročala štirimetrske valove, bližje obali se bodo znižali, a še vedno poplavljali denimo piransko punto. V naslednjih dneh bodo tudi dnevne temperature v večjem delu Slovenije ostale pod -5 stopinjami Celzija, nočne pa bodo okoli -10 stopinj Celzija ali nižje, medtem pa bo veter še stopnjeval občutek mraza, opozarjajo vremenoslovci. Danes bo v večjem delu države zapadlo od 5 do 15 centimetrov snega, v južni Sloveniji lahko celo od 20 do 30 centimetrov. Veter bo ponekod gradil snežne zamete.

Nekateri tudi v mrazu prespijo pod mostovi

Ob takih razmerah se pogosteje spomnimo na tiste, ki jih zebe, pa nimajo toplega zavetja, na brezdomce.

V mariborskem zavetišču za brezdomce na Ruški cesti je zadnja dva tedna polnih že vseh 25 postelj, kolikor jih premorejo, je povedal Boris Kurent. Nekaj prostora še imajo v treh bivalnikih za brezdomce nadškofijske Karitas na Ljubljanski cesti. Tam imajo na voljo 40 postelj, zasedenih je vsak dan približno 15, je povedal predsednik Nadškofijske Karitas Branko Maček.

Medtem prostorske stiske še ne občutijo v osrednjem ljubljanskem zavetišču za brezdomce na Poljanski cesti. "Za zdaj navala še ni. Enako ljudi pride na kosilo, enako jih pride spat kot vsak drug dan. Na cesti ostajajo tisti, ki nočejo naše pomoči. Ti si poiščejo svoje zavetišče, še pred nekaj leti so v prav takem mrazu postavili šotor pod mostom in spali tam. Ljudje so navajeni preživeti tudi v najhujših razmerah," pravi vodja zavetišča na Poljanski Boris Kosec. V zavetišču imajo nekaj zasilnih ležišč, ki jih bodo po potrebi namestili v jedilnici. "Zunaj ne bomo pustili nikogar," je poudaril. V Ljubljani imajo 95 postelj za brezdomce, skupaj z zasilnimi pa 110.

Načelnica oddelka za socialno varstvo na Ljubljanski občini Tilka Klančar je obljubila, da bodo - če bodo vodje zavetišč ocenili, da potrebujejo še dodatne postelje - takoj zagotovili primerno opremljen in ogrevan prostor za zasilno zatočišče. Doslej je bilo to potrebno le enkrat, leta 2005, so pa pripravljeni tudi letos, je zatrdila.

Znano je, da je pred leti, ko so bile zime hujše, v Ljubljani v snegu zmrznilo pet ali šest brezdomcev vsako zimo, zadnja leta naj takih primerov ne bi bilo.

Vsaj dvakrat več bolnikov v ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja

Bistveno povečan obisk je v zadnjih dveh tednih v ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani. "Včeraj je bilo denimo 12 ljudi, običajno jih pride pet ali šest. V res mrzlih zimskih dneh imamo približno 20 pacientov vsak dan," opisuje zdravnik prostovoljec v tej ambulanti, dr. Aleksander Doplihar. Ljudje prihajajo zaradi podhladitev, ozeblin rok in nog, pljučnic, imajo tudi težave z dihali ali druge kronične bolezni, ki se pojavijo zaradi slabih življenjskih navad, kot sta alkoholizem in kajenje. "Zaradi kajenja imajo zmanjšano cirkulacijo v rokah in nogah in so zato tudi bistveno bolj občutljivi na mraz," je povedal.

Najhujše in najpogostejše težave so s pljuči, denimo KOPB, astma, TBC in težave z jetri, prebavili, želodcem, tudi sladkorne bolezni. Pozimi pride veliko pacientov, ki jim morajo zaradi slabe cirkulacije amputirati kakšen ud ali prevezati golenske razjede. "Ob tem morajo redno prihajati na preveze, tega pa se določeni pacienti ne držijo, nekateri nimajo možnosti, drugi pač nimajo volje," je pred časom povedala medicinska sestra v tej ambulanti Tatjana Goričar.

Seveda jim zdravniki vselej svetujejo, naj zmanjšajo kajenje in količine popitega alkohola, "a ni važno, kaj rečemo, naši nasveti ne padejo na plodna tla. Običajno za hrano nimajo denarja, tisto kar nafehtajo, pa dajo za liter brozge, da jim je lažje in pozabijo na lakoto ter mraz," pravi dr. Doplihar. Res pa je, da zelo dobro poznajo posledice, če bi pili kaj drugega kot vino. Žganih pijač ne pijejo ravno zaradi možnosti podhladitve, je pred časom rekla Goričarjeva.

Doplihar še opaža, da ljudje prihajajo v ambulanto tudi zgolj zato, da bi se pogreli, in meni, da je v Ljubljani bistveno premalo dnevnih centrov, kjer bi brezdomci preživljali popoldneve. Tak dnevni center sta denimo Vincencijeva zveza dobrote na Plečnikovem trgu in center Kralji ulice. "Res pa je tudi, da so zunaj v glavnem odrasli, ki so že dolgo na ulici in se tudi znajdejo. Se gredo za silo pogret v kakšno trgovino," pravi Doplihar.

V ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani ima kartoteko okoli 860 pacientov, od tega 60 otrok. V Mariboru še okrog 380.