Kot je dejal predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, v državnem svetu in svetu za inovativno družbo že več let opozarjajo, naj bo kakovost življenja državljanov temeljna usmeritev družbenogospodarskega razvoja, a se ne v slovenski praksi ne v praksi EU ni veliko spremenilo.

Tudi na decembrskih državnozborskih volitvah so po njegovih besedah podporo državljanov dobile "politične opcije, ki v paketu varčevalnih ukrepov postavljajo težišče na sušenje storitev za državljane in v paketu uspešno prodajajo tudi tezo, da je socialna država predraga".

"Tudi pomoč na domu stane. Je pa vprašanje, ali bomo tudi ta socialni strošek razumeli kot strošek, ki ga je možno in treba zniževati, ali kot naložbo v bolj celovit, človeka vreden in bolje delujoč družbeni organizem," je poudaril.

Kot pravi Kavčič, se je sodobna družba znašla pred velikim izzivom, kako ustvariti ustrezne razmere za življenje vse starejše populacije. Kakovost življenja starejših po njegovih besedah ni odvisna le od primernega delovanja pokojninskega in zdravstvenega sistema, ampak tudi od ustreznih možnosti za kratkotrajno in dolgotrajno oskrbo.

Ob tem je pojasnil, da Slovenija z razvojem pomoči na domu zaostaja za Evropo, saj tovrstna oskrba tam predstavlja 12-odstotni delež med različnimi vrstami oskrb, pri nas pa le 1,8 odstotka. Oskrbo na domu po njegovih navedbah pri nas trenutno koristi okoli 7000 ljudi.

Kavčič je spomnil tudi na dolgo napovedan zakon o dolgotrajni oskrbi, ki tudi po javni razpravi in medresorskem usklajevanju še vedno ni bil posredovan v zakonodajni postopek.

Da je treba zakon čim prej uvrstiti na dnevni red, je poudarila tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak. S tem namenom začenjajo predstavniki zveze zato v teh dneh tudi obiskovati poslance.

Davor Dominkuš z ministrstva za delo, družine in socialne zadeve je izpostavil demografske spremembe v svetu, zaradi katerih bo treba po njegovih besedah korenito spremeniti sisteme socialne zaščite. A spremembe, ki bi se morale zgoditi tako na ravni EU kot naravni njenih posameznih članic, se dogajajo prepočasi, je dejal.

Ob tem je pojasnil, da so letos začeli pripravljati nov strateški dokument za področje dolgotrajne oskrbe, v katerem je posebej izpostavljena dostopna in kakovostna dolgotrajna oskrba. Obenem je izrazil upanje, da bo predlog nacionalnega programa socialnega varstva, ki so ga na ministrstvu pripravili lani, DZ sprejel čim prej.