V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok so v izjavi za javnost zapisali, da spoštujejo pobudo za dosego kompromisa v zvezi z družinskim zakonikom, ki jo je političnim strankam in nekaterim civilnodružbenim organizacijam posredoval Tomaž Merše, predsednik Družinske pobude, in jo je podprl tudi predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj.

Kompromisni predlog nekaterih pomembnih stvari, ki so jih v civilni iniciativi izpostavljali v postopku sprejemanja zakonika, sicer ne vključuje, opozarja Primc, zato se želijo o teh in drugih vprašanjih pogovoriti s predlagateljem kompromisa, predstavniki političnih strank in predstavniki civilnodružbenih organizacij. "Naše stališče in predloge bomo predstavili na teh pogovorih, v kolikor bo do njih prišlo," je zapisal v izjavi za javnost.

Kot je zapisal Primc, so bili tudi do sedaj vedno pripravljeni na pogovore, zato podpisov za razpis referenduma ne bodo vložili v državni zbor "do zaključka pobude oz. dokler se ne bo izkazalo, ali so politične stranke pripravljene na kompromis - seveda, če se bo to izkazalo pred 11. februarjem, ko se izteče skrajni rok za vložitev podpisov v državni zbor".

Naklonjenost ali nenaklonjenost poslanskih skupin

Na predlog so se odzvali tudi v poslanskih skupinah.

V poslanski skupini Pozitivne Slovenije so povedali, da so z iniciativo Družinske pobude seznanjeni, z njo pa se ne strinjajo. Dodali so, da že sprejeti zakon ureja skupna izhodišča in iz njega izhajajoče pravice in obveznosti za vse partnerske skupnosti ter dejali, da bodo sledili tistim načelom, ki priznavajo vse oblike družin, ki zaradi koristi otroka uživajo posebno varstvo države. Povedali so še, da je najboljša rešitev čimprejšnja uveljavitev in začetek izvajanja družinskega zakonika.

Tudi v SD niso naklonjeni predlogu društva, da se v DZ ponovno odpre razprava o že sprejetem družinskem zakoniku, saj je ta že kompromisni predlog, ki "zagotavlja minimum varovanja enakosti pravic vseh otrok in enakost uresničevanja pravic, ki jih zagotavlja ustava". Predlog društva je po njihovih besedah zavajajoč, saj vnaša nove diskriminatorne in protiustavne rešitve.

V poslanski skupini Državljanska Lista Gregorja Viranta predloga društva še niso obravnavali, zato ga niso komentirali, najverjetneje pa ga bodo proučili na sestanku v torek. "Še vedno pa podpiramo predlog v DZ sprejetega družinskega zakonika," so sporočili. V SLS so pojasnili, da bodo v najkrajšem možnem času preučili predlog, želeli pa bi si, da bi se lahko izognili referendumu.

"Seveda pa mora morebitna rešitev vsebovati kompromis, ki bo sprejemljiv za vse deležnike oziroma vsako zainteresirano javnost," so povedali in dodali, da so odprti za poskus, da se zadeva skuša urediti z dogovorom.

Podpirajo iskanje kompromisnih rešitev

Tudi v NSi podpirajo iskanje kompromisnih rešitev, s katerimi bi se izognili verjetnemu referendumu in s tem tudi ideološkim polemikam, ki jih Slovenija po njihovem mnenju danes zagotovo ne potrebuje. Predlog Družinske pobude ocenjujejo kot možen korak, da do kompromisa pridejo vse vpletene strani. "Odklanjamo ideološke polemike, ki jih je ustvarila vlada v odhodu s tem, ko je vztrajala pri sprejetju obstoječega družinskega zakonika," so še zapisali.

V poslanski skupini stranke SDS predloga društva niso komentirali, v stranki DeSUS pa se na predlog še niso odzvali.

Lukšič: Upoštevati čim višjo raven strpnosti

Svet vlade za uresničevanje načela enakega obravnavanja (SUNEO) se je na današnji seji med drugim zavzel za to, da morebitne spremembe družinskega zakonika ne bi vodile v večjo diskriminacijo. Hkrati so pozvali akterje, naj bodo v razpravah o družinskem zakoniku čim bolj strpni, je dejal predsednik sveta Igor Lukšič. SUNEO je po svoji funkciji organ, ki skrbi za čim višjo stopnjo nediskriminatornosti, je opozoril Lukšič in dodal, da bo to moral upoštevati tudi pri obravnavi morebitnih predlogov za spremembe družinskega zakonika.

Hkrati so pozvali akterje, "naj v razpravah o družinskem zakoniku uporabljajo jezik, ki ne bo prilival olja na ogenj," je dejal Lukšič. Na današnji seji so člani sveta obravnavali tudi poročilo zagovornika načela enakosti za leto 2010. Po Lukšičevih besedah so ugotovili, da je pred Slovenijo še vrsta nalog pri okrepitvi institucionalnega okvira za odpravljanje diskriminacije na vseh ravneh. "Potrebno je tudi ta proces okrepiti, zlasti se tu pogreša aktivna vloga vlade in državnega zbora," je opozoril Lukšič.

Boštjan Vernik Šetinc: Problemi so na mizi

Zagovornik načela enakosti Boštjan Vernik Šetinc je povedal, da so problemi "na mizi", največji pa je neučinkovit sistem varstva pred diskriminacijo. "Manjka nam mehanizem spodbujanja varstva in ocenjevanja stanja na področju preprečevanja diskriminacije. Potrebujemo neodvisno telo, ki bo to nalogo izvajalo, saj je to stvar mednarodnega pravnega reda," je pojasnil.

Po njegovi oceni v bistvu manjka celostna strategija preprečevanja diskriminacije. Meni, da ni dovolj, da se ukvarjamo z blaženjem posledic diskriminacije posameznih skupin, saj to "niso rešitve, ki gredo v jedro problema". "S temi problemi se je treba soočiti in prevzeti politično odgovornost za njihovo reševanje," Vernik Šetinc sporoča tudi novi vladi. Če se stvari ne bodo začele premikati na bolje, pa meni, da se bo treba obrniti na mednarodne institucije.

Svetlik: Nekateri predlogi bi povzročili izgubo pravic

Nekateri predlogi v kompromisni rešitvi za družinski zakonik, ki jo predlaga društvo Družinska pobuda, so dobri, nekateri pa problematični, med drugim predlog, da se iz zakonika črta člen o zunajpartnerski skupnosti, je na novinarski konferenci povedal minister za delo družino in socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle, Ivan Svetlik. Svetlik je povedal, da je bilo ministrstvo s predlogom društva seznanjeno danes in pozdravil dejstvo, da se v predlogu niso dotaknili vprašanja opredelitve družine, posvojitev in pravic otrok.

Kot je dejal, pobudniki želijo, da bi v družinskem zakoniku izrecno opredelili namen zakonske zveze, ki je zasnovanje družine. To je po Svetlikovih besedah sicer mogoče, vendar pa je treba dodati tudi druge potrebe zveze, kot so čustvene, spolne, moralno-etične in ekonomske. Enako vlogo pa bi po njegovih besedah morali priznati tudi zunajzakonski zvezi. "Vemo, da se v teh zvezah rodi več kot polovica otrok v Sloveniji. Zakaj bi jim odrekali to vlogo," je dejal.

Problematična opredelitev partnerske skupnosti

Po Svetlikovih besedah je najbolj problematičen predlog o opredeljevanju partnerske skupnosti. "Predlagatelji predvidevajo, da partnerska skupnost v zakoniku ostane, kar je dobro, vendar pa je bistveno to, da želijo, da se pravice omejijo samo na pravice, ki jih daje ta zakonik, ne pa tudi na vse ostale, ki izhajajo iz načela temeljnih človekovih pravic," je razložil in dodal, da bi istospolno usmerjeni partnerji z uveljavitvijo družinskega zakonika in prenehanjem veljave zakona o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti nekatere pravice celo izgubili. Če bi jih nato želeli uveljaviti, bi bila potrebna sprememba več zakonov.

Predlogi Družinske pobude niso kompromis

V kampanji Za vse družine so presenečeni nad današnjimi predlogi Družinske pobude, saj je bil družinski zakonik sprejet že junija lani. Po njihovem mnenju namreč predlogi Družinske pobude niso kompromis, ampak pomenijo ohranitev zdajšnjega protiustavnega stanja. V kampanji Za vse družine obžalujejo, da nasprotniki družinskega zakonika "na tak način izigravajo voljo 48.380 državljank in državljanov in spet zlorabljajo instrumente pravne države".

Ob tem so zapisali, da jih ne čudi, da je do tega njihovega preobrata prišlo prav v trenutku, ko kar tri javnomnenjske raziskave nakazujejo, da bi večina volivk in volivcev podprla nov družinski zakonik. Sicer pa so se v omenjeni kampanji tako kot ves čas javne razprave vedno pripravljeni pogovarjati in vedno bomo zagovarjali človekove pravice za vse.