Da je tudi letošnja uspela, je bilo treba pošteno zavihati rokave. Tudi zato, ker narava s snegom ni bila radodarna in so morali skoraj tri tedne brneti snežni topovi. Ustvarili so dovolj umetnega snega, da je bil v soboto na voljo graditeljem. Ti so prišli pod Peco iz vseh krajev Slovenije pa tudi iz tujine. Oboroženi so bili z različnimi pripomočki, med katerimi so prevladovale zidarske žlice, večje in manjše lopate ter žage, pa tudi kakšna samokolnica in celo sekira se je znašla vmes.

Mojster jager za hud mraz

Da jih ni zeblo, so imeli s seboj tudi borovničke, mojstra jagra, kot smo prebrali na eni od steklenic, pa tudi kuhano vino in čajčke z dodatki. Pa je kdaj komu zaradi vseh teh pripomočkov zavrela tudi kri? So se tu, pod Peco, kdaj stepli?

"Ne, nikoli, vsaj ne da bi vedel. Žal pa nočitvenih kapacitet nimamo dovolj in mnogi se zavedajo, da se bodo po opravljenem delu morali vrniti v dolino, zato večjih težav ni. Je pa kri zavrela na sestankih takrat, ko so nam pred leti želeli prireditev speljati v dolino," je povedal Mrdavšič.

Potapljajoča se Concordia, morski pes, Eifflov stolp…

Letos se je pod Peco zbrala 101 ekipa graditeljev, kar je nekoliko manj, kot so pričakovali. "Imeli smo jih že 109, več kot 150 pa jih tako in tako ne bi mogli sprejeti, saj naša infrastruktura tega ne bi prenesla. Ne nazadnje je fino, če se pri delu nihče ne počuti preveč utesnjenega," je še dejal Mrdavšič, ki je ponosen, da so letos gostili tudi cvet slovenskih županj, mešano ekipo županov s te in druge strani meje, kmete iz televizijskega šova Ljubezen na seniku pa tudi tuje vojaške atašeje.

Graditelji so vsako leto polni novih, izvirnih idej. Letos so se odzivali tudi na nekatere aktualne dogodke in tako smo videli tudi potapljajočo se ladjo Concordio. Njen kapitan Jure Drobne, predsednik Študentskega kluba Žalec, je imel s člani posadke veliko dela. "Podviga smo se lotili kar z dvema ekipama in presrečni smo, da nam je uspelo," je povedal Drobne.

"Imeli smo temeljite priprave. Najprej smo izdelali načrt, nato zbirali opremo in tudi malo vohunili pri že uveljavljenih ekipah," pa je priznala Korošica Zala Hribernik, ki je z zidarsko žlico spretno oblikovala grad. "Zelo se zabavamo, predvsem pa bomo v dobri družbi preživeli čudovit dan," je dejala Maja Cerar iz Ljubljane.

Mnogi pa so debelo gledali tudi Urbana Pompeta z Bleda, ki se je gradnje lotil kar v kratkih rokavih. "Če delaš, ti je vroče," je dejal novopečeni Gorenjec, ki je odraščal v Posavju, na Koroškem pa je bil na prireditvi prvič. "Že deset let smo se s prijatelji pogovarjali o tem, da bi enkrat prišli sem in letos nam je to le uspelo," je še dejal Pompe, ki je imel okoli sebe prijatelje iz Ljubljane, Krškega in Maribora.

Pod Peco se je zbrala Slovenija v malem. Poleg slovenskega orla, nagrajenega morskega psa, krave molznice in drugih živali ter junakov iz risanih filmov pa smo uzrli tudi smučarko, domačinko iz Črne, Tino Maze.

Zmagali so Prleki

Ekipi slovenskih županj iz Kobarida, Šmarjeških Toplic, Semiča, Črnomlja, Ljutomera, Majšperka, Nazarij, Dravograda in gostiteljice Romane Lesjak iz Črne je pri gradnji trdnjave prijazno priskočil na pomoč prevaljski župan Matic Tasič. "Tudi mežiški je prišel za kratek čas," so se pohvalile županje, ki bi, tako so zatrdile, svoje tople pisarne takoj zamenjale za snežno trdnjavo, ki so jo postavile.

"Delale smo zidake, jih prevažale, gradile… skratka, počele smo vse, kar tako in tako znamo," so se pohvalile, ko je bilo delo opravljeno. Najbolj vedro razpoložena pa je bila ob svojem kralju Matjažu, ki je ob petju in igranju na diatonično harmoniko iz ure v uro dobival lepšo podobo, ekipa pohodnikov iz Male Nedelje. Prleki so bili pod Peco že osmič.

"Že trikrat smo bili nagrajeni," so nam povedali. In glavno nagrado v višini 600 evrov so si za podobo kralja Matjaža prislužili letos še četrtič.

"Želimo si, da bi ljudje gradili predvsem gradove, čeprav upodobijo še marsikaj drugega. So pa pri delu iz leta v leto resnejši," opaža Špela Šavc, ki je z Jurijem Berzložnikom skrbela za pestro dogajanje tudi na odru. Ko se je dan prevesil v večer, so ustvarjene skulpture pod Peco razsvetlile bakle. To pa je za oči obiskovalcev tudi nekaj najlepšega. In takrat se je pod Peco šele začela ta prava koroška "gavda".