Kot so med drugim zapisali v Liberalni akademiji, so že v času Janševega mandata med leti 2004 in 2008 opozarjali na "številne kadrovske intervencije" vlade v gospodarsko sfero, javni sektor, medije in šolstvo, pa tudi na "nedopustno nižanje demokratičnih standardov in spoštovanja človekovih pravic".

"Talci dnevno zlaganih in zanikanih očitnih dejstev"

Do ponovitve mandata "nekoga, ki je pravnomočno udeležen v sodnem procesu in je zaznan v preiskavah kar treh evropskih držav" je po prepričanju Liberalne akademije prišlo zaradi nemoči oz. "spregleda državljanov, da trezno presodijo in ugledajo, komu točno naj bi bilo zaupano vodenje Slovenije v naslednjih letih".

V društvu menijo, da so ljudje v Sloveniji "talci dnevno zlaganih in zanikanih očitnih dejstev". Ta pa so z vedno novimi manipulacijami potvorjena tako, da ustvarjajo vtis o Janši kot žrtvi, ne pa "kot obvladovalcu gospodarstva, medijev, šolstva in drugih družbenih sistemov".

Z Janševo vlado se ustavilo drsenje navzdol

Po mnenju Šturma pa je včerajšnja potrditev Janše dobra novica za Slovenijo kot državo pa tudi vse njene prebivalce. Z Janševo vlado se bo namreč ustavilo drsenje navzdol, "ki smo mu bili priča zadnja tri leta". S to odločitvijo državnega zbora bodo trendi šli krepko navzgor, je dejal Šturm. "Če bi se namreč nadaljevali sedanji trendi, bi se v petih letih znašli s standardom držav nekdanje Jugoslavije," je še razmišljal.

Zanj tudi ni bistveno, ali se bo Janševa vlada obdržala štiri leta. Poudaril je, da smo sedaj v tako težkem času, kot smo bili v času osamosvajanja. V letih 1990 in 1991 smo bili pred vojaško-političnimi izzivi, danes pa smo pred ekonomsko-političnimi izzivi, meni Šturm.

Za nekdanjega pravosodnega ministra se tako tudi nasprotja okoli prenosa tožilstva pod okrilje ministrstva za notranje zadeve zdijo obroben problem. Taka odločitev je sicer po njegovem mnenju ustavno popolnoma nesporna in tudi nepomembna. "Ob vsem tem ekonomskem dogajanju je to popolnoma zanemarljivo vprašanje," je še dodal Šturm.