Ukinitev samostojnega ministrstva za kulturo je po oceni Peršaka nedopustna. Opozoril je na simbolno težo kulture, ki je zgodovinsko gledano po njegovih besedah "daleč najbolj državotvoren resor", obenem pa kultura ostaja "edini resor, ki ni neposredno podrejen Bruslju in Evropski uniji". Kulturni resor tako ostaja "zadnje področje suverenosti" oz. zadnje področje, v okviru katerega narod in država ohranjata identiteto, je pojasnil.

Peršak predvideni združitvi kulture z izobraževanjem, znanostjo in športom nasprotuje tudi iz objektivnih razlogov. Kot je pojasnil, je uvrščati skupaj kulturo in izobraževanje "v slogu 19. stoletja in popolnoma preživeto gledanje na kulturo".

Opozoril pa je tudi, da je nacionalni program za kulturo ravno sredi priprave. Predlagatelj tega programa je minister, ki mora biti tudi glavni zagovornik tega programa. Peršak si ne predstavlja, da se bo s tem ukvarjal minister, ki bo prihajal s področij znanosti ali šolstva.

V splošnem pa meni, da kultura na ravni države deluje drugače kot drugi resorji. Kulturni minister namreč "neposredno ureja praktično vse procese na področju kulture", medtem ko na drugih področjih, ki bi po novem spadala v enotno ministrstvo, obstajajo "organi, ki prevzemajo velik del strokovnih in drugih funkcij".

Peršak sam sicer nasprotuje tudi ukinitvi samostojnega ministrstva za okolje in prostor, saj bo po njegovem mnenju vrsta postopkov, zlasti sprejemanje prostorskih aktov, v tem primeru po občinah trajala več kot leto dni.

Pojasnil je še, da je za zdaj dal pobudo za razpravo interesni skupini negospodarskih dejavnosti, ki bo zasedala v ponedeljek. Upa, da bodo kot skupina veto tudi predlagali, v nasprotnem primeru pa napoveduje, da bodo predlog veta na novelo zakona o vladi vložili kot skupina svetnikov.

SVIZ se se ne strinja z ukinitvijo samostojnega ministrstva za kulturo

Svoje nestrinjanje z ukinitvijo samostojnega ministrstva za kulturo je danes izrazil še Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Sindikat odločitev poslancev ocenjuje kot nepremišljeno in kot velik korak nazaj za slovensko družbo kot celoto, ki ne bo v prid slovenski nacionalni identiteti in samozavesti.

Če se bo doslej samostojno ministrstvo za kulturo pridružilo izobraževanju, znanosti in športu v skupno ministrstvo, bo po mnenju sindikata SVIZ kultura še bolj prikrajšana. Sprejem novele zakona o vladi, s katerim so poslanci "utopili kulturo med množico ostalih resorjev, ne bo prinesel želenih finančnih učinkov, saj so že poslanci sami v razpravi zatrjevali, da se bo minister zgolj drugače imenoval in bo imela kultura svojega državnega sekretarja," so zapisali.

SVIZ ocenjuje, da je pogled na kulturo zgolj skozi prizmo stroškov napačen. Zmanjšanje števila ministrstev je bilo po njihovem mnenju izvedeno brez strokovnih argumentov, mimo zainteresirane javnosti ter brez vključitve socialnih partnerjev in socialnega dialoga.

V kulturi že dolga leta obstajajo številne pereče težave, ki se bodo brez samostojnega ministrstva še težje reševale, so prepričani. Ob tem pojasnjujejo, da novi minister za izobraževanje, znanost, šport in še kulturo ne bo mogel dovolj kompetentno zastopati interesov vseh omenjenih resorjev ter ustrezno in sproti reševati problematike na vseh teh področjih.

V sindikatu menijo, da ukinitev samostojnega ministrstva za kulturo služi zgolj uresničitvi sicer všečne predvolilne napovedi, ki pa ne bo prinesla nižjih stroškov za državo, temveč prej nasprotno; posledice te odločitve bodo, žal, dolgoročnejše in pomembnejše od nekaj trenutnih morebitnih prihranjenih evrov.

V SVIZU opozarjajo tudi na drugačne predvolilne obljube strank o tem vprašanju. Pred decembrskimi volitvami je SVIZ na predsednike strank naslovil vprašanje, ali nameravajo ohraniti samostojnost matičnega ministrskega resorja za kulturo. Stranki NSi in SLS sta odgovorili z "vsekakor", medtem ko je stranka SDS odgovorila z "dokončnega odgovora, ali se bo kultura pridružila izobraževanju, še ne moremo dati, ker je to stvar končnih izračunov". Stranka DeSUS je omenila razmišljanje o združitvi v skupno ministrstvo z znanostjo, šolstvom in visokim šolstvom, medtem ko Lista Virant na vprašanje ni odgovorila.

V Novi Sloveniji so v odzivu na trditve SVIZA zapisali, da koalicija ne ukinja ministrstva za kulturo. Kot so poudarili, se v stranki zavedajo pomena kulturne in kulturnih delavcev pri razvoju in obstoju Slovenije. Ministrstvo za kulturo se njihovih besedah ne ukinja, pač pa se zaradi racionalizacije združuje s še dvema resorjema.

Sama združitev ministrstva za kulturo s še dvema resorjema po mnenju stranke nikakor ne bo imela vpliva na razvoj slovenske kulture, kulturno udejstvovanje in kulturne delavce. Združitev kulturnega ministrstva z drugimi resorji je v praksi tudi v drugih državah Evropske unije, pojasnjujejo.

Obenem poudarjajo, da so bistvena finančna sredstva, ki bodo namenjena področju kulture. Krčenju teh pa v NSi nasprotujejo. Ostre odzive na združitev kulturnega ministrstva v ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ocenjujejo kot preuranjene in nepremišljene. "Zagotovo bo čas pokazal, da se z združitvijo kulturnega ministrstva kulturi ni nič odvzelo," menijo.