Aleksander Županek, predsednik sekcije dimnikarjev pri GZS, je prepričan, da bi morala nosečnica, ki je s svojim trmastim ravnanjem ogrožala varnost hčerke in še nerojenega otroka, kazensko odgovarjati.

Gre skratka za to, da se ljudje še vedno premalo zavedajo, da so lahko ogrevalne naprave izjemno nevarne, če ne delujejo pravilno, in da tisti denar, ki ga privarčujejo, ko dimnikarja odklonijo, ne pomeni nič, če pride do nesreče. Zgovoren je tudi primer lastnice hiše iz Celja, ki je brez vednosti dimnikarske službe vgradila kaminsko peč. Ker peč ni bila pravilno nameščena, je izbruhnil požar, ki je uničil pol hiše in povzročil za 70.000 evrov škode. Nekaj podobnega se je pred nekaj dnevi zgodilo na območju Ruš pri Mariboru, ko so ljudje v objekt poleg nogometnega igrišča prav tako brez vednosti dimnikarske službe vgradili kaminsko peč. Zaradi napake ni zgorela samo peč, ampak tudi celoten objekt.

Za požare pogosto izvedo iz medijev

"Res me zanima, ali bo gospa iz Celja sploh kdaj odgovarjala za svoje ravnanje in kaj bo storila zavarovalnica, če bo zahtevala izplačilo zavarovalnine. Še nekaj podobnih primerov lahko naštejem in za vse si upam trditi, da si ne zaslužijo, da bi jim zavarovalnica povrnila škodo, ki so jo povzročili zaradi malomarnosti. Če bi napako povzročili dimnikarji, bi to obesili na velik zvon, če pa so krivi uporabniki, se nič ne zgodi in to je slabo," je kritičen Županek, ki je hkrati zelo razočaran nad slabim sodelovanjem z regijskim centrom za obveščanje, policijo in gasilci. Najbolj ga jezi, ko v časopisu prebere, da je na območju, ki ga pokriva podjetje Celjski dimnikarji, d. o. o., prišlo do dimniškega požara ali zastrupitve.

"Zgodi se, da nas policija sploh ne obvesti ali pa da nas poiščejo šele po tednu ali štirinajstih dneh, ko potrebujejo kakšne podatke. Po tolikem času mi težko ugotovimo, kaj se je dejansko zgodilo. Sploh kadar pride do zastrupitve, bi nas morali nemudoma obvestiti. Ni dovolj, da stanovanje samo prezračiš. Takoj je treba ugotoviti, kje se je zalomilo, in zadevo popraviti. Zgodilo se je že, da so ljudi zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom odpeljali v bolnišnico, nas pa o tem niso obvestili. Medtem so se ostali člani družine vrnili v hišo in zgodba se je ponovila. Zaradi zastrupitve so tudi oni morali v bolnišnico. Kakšna neodgovornost! Res si želim, da bi z odgovornimi službami tesneje sodelovali in da bi tudi ljudje spoznali, da nismo nebodigatreba, ampak da resno in skrbno opravljamo delo, ki smo ga prevzeli s koncesijo," nam je razlagal Županek.

Mojstri vgrajevali nedovoljene naprave

Vodja podjetja Celjski dimnikarji, d. o. o., Matej Drakšič pravi, da se od leta 2008, ko so prevzeli dimnikarske storitve v Mestni občini Celje, stanje počasi vendarle izboljšuje in da jim je pokritost storitev uspelo povečati s 60 na 80 odstotkov. V Sloveniji dimnikarske storitve v povprečju še vedno odklanja okoli 30 odstotkov ljudi. Najbolj uspešni so dimnikarji v pomurski in štajerski regiji, največji problemi pa so na Gorenjskem in Primorskem, kjer dimnikarje odklanja celo do 40 odstotkov uporabnikov.

Po Županekovih besedah pa imajo v zadnjem letu največ težav zaradi vgrajevanja plinskih peči, ki niso več dovoljene.

"Od januarja lani se lahko vgrajujejo samo kotli s sistemom kondenzacijskega zgorevanja, ki deluje neodvisno od zraka v prostoru. Na žalost je v Celju in tudi drugod po Sloveniji še vedno veliko inštalaterjev plinskih peči, ki ne poznajo veljavne zakonodaje in ljudem vgrajujejo takšne peči, ki za svoje delovanje jemljejo zrak iz prostora in so torej že leto dni prepovedane. Imamo 30 odločb, po katerih morajo uporabniki takšne naprave zamenjati. Razumem jih, da so besni, vendar se morajo zavedati, da nismo krivi mi, ki smo izvajalci nadzorne službe, ampak tisti, ki so jim naprave vgradili. Gre namreč za precej velik finančni zalogaj, ki ga marsikdo ne zmore. Sodobne naprave stanejo od 3000 do 5000 evrov. Nekateri izvajalci so svojo zmoto takoj priznali in zadevo brez zapletanja rešili, so pa tudi taki, ki nočejo niti slišati, da so ga pošteno polomili. V takih primerih zadevo običajno "rešujejo" inšpektorji, ki izdajo prepoved delovanja takšne naprave. Uporabnik jo največkrat kljub temu uporablja in če pride do nesreče, je kriv sam."