V centrih za odvajanje od odvisnosti je bilo lani evidentiranih 3332 uživalcev drog, 797 jih je pomoč poiskalo zaradi uživanja heroina. V novem Nacionalnem poročilu o odvisnosti od prepovedanih drog, ki ga je pripravil Inštitut za varovanje zdravja piše, da je velika večina brezposelnih, povečuje se število zasvojenih med ljudmi z višjo in visoko izobrazbo ali akademijo ter nedokončano osnovno šolo.

Pri nas za izvedbo socialnovarstvenih programov skrbijo pretežno nevladne organizacije. Do 80 odstotkov sredstev za njihovo delovanje zagotavlja državni proračun, najmanj 20 odstotkov pa morajo nevladne organizacije zagotoviti same, med drugim prispevajo tudi uporabniki oziroma starši. Ti plačujejo glede na njihovo plačilno sposobnost.

Delovanje nevladnih organizacij in njihovih socialnih programov, tudi programov odvajanja od drog, pa utegne zaradi pomanjkanje finančnih sredstev že letos postati, oteženo. Občine namreč za sofinanciranje programov zmanjšujejo sredstva.

Lani je bilo v programih za odvajanje odvisnosti obravnavanih 4197 zasvojenih, med njimi je bilo 3547 vključenih v vzdrževalno zdravljenje. Ti so namesto heroina - na stroške zdravstvene blagajne - uživali metadon ali kateri drugi nadomestek, ki sicer ohranja zasvojenost, a ne škoduje toliko telesu. V programe celovitega odvajanja od odvisnosti, so vključeni zasvojenci v okviru psihiatričnih bolnišnic in terapevtskih skupnosti, ki jih organizirajo nevladne organizacije. Te pa imajo težave s financiranjem, zato morajo svoje prispevati tudi zasvojenci oziroma njihovi starši.

Kot piše Delo, so po novem letu v društvu Projekt Človek, nevladni organizaciji za pomoč osebam z različnimi oblikami odvisnostmi, ki velja za najboljšo v Sloveniji, saj imajo edini pri nas terapevtsko skupnost, ki deluje po mednarodno priznanih merilih, povišali prispevek staršev z 230 na 288 evrov. Uporabniki, večinoma 20 let stari odvisniki od heroina, pa tudi matere z otroki in nosečnice odvisnice bivajo v skupnosti več mesecev.

Predsednica društva Suzana Puntar je za časnik povedala, da društvo za svoje delovanje prejme od 75 do 80 odstotkov denarja od države, približno desetino iz drugih virov, osem odstotkov pa plačajo uporabniki sami. Prispevek so povišali, ker se je po novem letu povišala državna socialna pomoč in v takšnem primeru samodejno povišajo tudi dodatek za oskrbo in izvajanje programov pri njih. V program terapevtske skupnosti je vključenih od 18 do 28 zasvojencev na mesec. Lani so uvedli tudi terapevtsko skupnost za zasvojene matere s predšolskimi otroki. Nekateri izmed naštetih so prejemniki socialne pomoči, tisti starši, ki plačila ne zmorejo, pa lahko zaprosijo za znižanje plačila. Puntarjeva je še povedala, da zaradi pomanjkanja prostora na sprejem trenutno čaka pet mater.

Marjeta Ferlan Istinič, ki na ministrstvu za delo skrbi za nevladne organizacije, je za Delo povedala, da se bo zaradi krize in stanja v državi povečalo število oseb v stiski, posledično pa bo vse več uporabnikov drog. Pričakujemo tudi čedalje več zasvojenih z alkoholom in povečanje števila brezdomcev. Po njenih besedah je zelo resna težava zasvojenost z alkoholom pri mladostnikih, ki se ji premalo posvečamo. Kot kažejo izkušnje, tako Isteničeva, se vse druge zasvojenosti začnejo prav z alkoholom.