Znanstveniki so v uradni izjavi razložili, da so raziskavo začasno ustavili, ker želijo, da tudi mednarodni strokovnjaki podelijo svoja mnenja o tem, kako, če sploh, naj se raziskava nadaljuje. Raziskovalci več vodilnih laboratorijev za preučevanje virusa gripe pa so se med tem že prostovoljno podpisali na moratorij, ki je bil pretekli petek objavljen v časnikih Science in Nature.

Ogromno tveganje, še večji doprinos

Raziskovalci laboratorijev Nizozemske Univerze Erasmus in ameriške Univerze Wisconsin-Madison, ki se ukvarjata s preučevanjem smrtonosnega nalezljivega virusa ptičje gripe, so sev H5N1 gensko spremenili v želji po več znanja o samem virusu in o tem, kako bi znal virus sam mutirati ter postati še večja grožnja ljudem. Kot so razložili, res gre za raziskavo z zelo visoko stopnjo tveganja, ki pa bi lahko prinesla ogromen napredek.

Kot je poročal Washington Post, je vlada ZDA projekt celo podprla, a pozivala znanstvenike, naj nikar ne izdajo natančne formule nevarnejšega seva, seveda iz strahu pred bioteoristi. Strokovnjaki so na neobjavo pristali, vlada pa trenutno že sestavlja seznam ljudi, dovolj kredibilnih in strokovno usposobljenih, da jim bo celotna formula zaupana.

Spet drugi kritiki so to predvsem postali iz zaskrbljenosti nad tem, kaj bi se zgodilo, če bi virus ušel iz laboratorija, kar za kak virus, kljub strogim varovalnim pogojem, le ne bi bilo prvič.

Pozivajo k javni debati

Po navalu kritik so se raziskovalci tako odločili, da dajo svoje delo na ''mednarodno presojo'' in za 60 dni prekinejo raziskavo. ''Uvideli smo, da moramo tako mi, kot preostali del znanstvene skupnosti jasno razložiti svetu, kako pomembna je ta raziskava in točno kakšni so ukrepi, ki se jih poslužujemo, da bi znižali raven tveganja na mininum,'' sta v izjavi zapisala vodilna raziskovalca Ron Fouchier iz Erasmusa in Yošihiro Kawaoka iz Wisconsina. Njunim podpisom moratorija se je v petek pridružilo že več kot tri ducate ostali raziskovalcev.

Skupaj pozivajo k mednarodnemu javnemu zasedanju in debati o tem, kako se iz njihovega dela učiti varno, sam moratorij pa podpirajo tudi ugledni posamezniki s področja preiskovanja nalezljivih bolezni, kot je Dr. Anthony Fauci, direktor oddelka nacionalnega zdravstvenega inštituta za preučevanje alergenov in nalezljivih bolezni.