Saleh je v nedeljo zapustil jemensko glavno mesto Sana skupaj z ženo in petimi otroki, so povedali viri blizu predsedniku, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriško zunanje ministrstvo je sporočilo, da so Salehu dovolili vstop v ZDA zaradi zdravljenja. Obenem so dali jasno vedeti, da ameriška vlada pričakuje, da bo Saleh ostal le "omejen čas" oziroma tako dolgo, kolikor bo to zahtevalo zdravljenje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Saleh je sicer imel v nedeljo televizijski nagovor, v katerem je ljudstvo prosil, naj mu oprosti za "morebitne napake" v času njegove vladavine. Obenem je Jemence pozval k enotnosti. Napovedal je tudi, da se bo vrnil v Jemen, vendar ne kot predsednik države, ampak kot vodja svoje Splošne ljudske kongresne stranke, poroča AFP.

Saleh je novembra lani pristal na dogovor o predaji oblasti, ki je med drugim predvideval, da bo v zameno za imuniteto pred kazenskim pregonom odstopil s položaja in vsa ustavna pooblastila predal svojemu namestniku Mansurju Hadiju, ta pa naj bi z opozicijo oblikoval vlado narodne enotnosti, ki bo vodila nacionalni dialog in pripravila novo ustavo.

Jemenska prehodna vlada in v nedeljo še parlament sta potrdila zakon, ki zagotavlja Salehu popolno imuniteto za vse, kar je storil v času svoje 33-letne vladavine, njegovim sodelavcem pa delno imuniteto. Sporni zakon sta podprla kljub glasnemu negodovanju in demonstracijam več tisoč Jemencev proti Salehu, ki ga obtožujejo, da je med ljudsko vstajo načrtno ubil več sto ljudi. Za nasilje naj bi bila odgovorna predvsem republikanska garda pod vodstvom Salehovega sina.