Če bo referendum uspešen, se namreč lahko začne proces ratifikacije pristopne pogodbe, ki so jo Hrvaška in članice EU podpisale decembra lani, s ciljem, da bi Hrvaška postala polnopravna članica unije 1. julija 2013, so spomnili v Bruslju.

"Referendum bo pokazal, kako ljudje na Hrvaškem čutijo o pridružitvi njihove države EU in ali vidijo prihodnost svoje države v združeni Evropi," je še dejal tiskovni predstavnik komisarja za širitev Štefana Füleja, Peter Stano.

Ob tem so v komisiji poudarili, da je pristopni proces Hrvaške že sedaj spodbuda drugim državam v regiji in dokaz "preobrazbene moči" širitve - da perspektiva članstva v EU daje zagon reformam in da reforme prinašajo rezultate v korist ljudi.

Poleg tega gre pri širitvenem procesu po navedbah komisije za vprašanje dvojne verodostojnosti - verodostojnosti države, ki mora izpolniti svoje obveznosti in zaveze, ter verodostojnosti EU, da izpolni obljube glede članstva, ko so obveznosti uresničene.

V komisiji so prepričani, da je Hrvaška pripravljena na pridružitev EU julija 2013. Hrvaška je prva kandidatka, ki je pristopna pogajanja končala v skladu z novo metodologijo, ki izraža lekcije iz prejšnjih širitev in vključuje sistematsko uporabo meril za ocenjevanje napredka na vseh področjih.