Kot navajajo v sporočilu za javnost, je bil Varuh človekovih pravic RS že leta 2006 seznanjen z neprimernimi razmerami za zdravljenje bolnikov na oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. "Pričakovali smo, da bodo načrti UKC, ki so nam bili predstavljeni, tudi uresničeni, saj so poleg dejanskih razmer upoštevali tudi omejene finančne možnosti," navajajo v sporočilu za javnost.

"Žal smo ta teden iz medijev izvedeli, da lastnik premoženja - država s sklicevanjem na pravne ovire preprečuje, da bi bila ogroženost življenj bolnikov na omenjenem oddelku zmanjšana oziroma odpravljena," so dodali. Zdajšnje razmere na oddelku so po njihovih navedbah "v sramoto državi in v škodo celotni družbi".

Na oddelku so v sredo povedali, da UKC Ljubljana že tri tedne čaka na končno soglasje ministrstva za finance za najem posojila, ki bi omogočilo obnovo oddelka, čeprav so prvo soglasje ministrstva dobili jeseni lani. Posojilo v višini 11,2 milijona evrov bi lahko odplačali samo iz prihrankov od preventivnih zdravil, ki jih ne bi bilo več treba dajati bolnikom, so opozorili.

Na ministrstvu za finance pa ostro zavračajo navedbe, da so krivi za zastoj pri obnovi hematologije. Kot so pojasnili, so pri pregledu predloga za zadolžitev ugotovili, da obstojijo resni zadržki glede zmožnosti kliničnega centra za poplačilo tako visokega posojila.

Odločitev glede zadolžitve za hematologijo naj bi sprejeli v prihodnjih dneh

Po napovedi ministrstva za finance bo odločitev glede zahtevka ljubljanskega UKC za odobritev zadolžitve za obnovo hematološkega oddelka znana v prihodnjih dneh. Predstavniki UKC so jim na današnjem sestanku namreč predstavili možno rešitev nastalega zapleta. Generalni direktor UKC Simon Vrhunec je po današnjem sestanku optimističen in zadovoljen.

Na sestanku, na katerem so bili tako predstavniki ministrstva za finance kot za zdravje in Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, so razpravljali o dodatnih argumentih za oziroma proti zadolžitvi UKC za obnovo oddelka za hematologijo, je po sestanku v izjavi, ki so jo poslali z ministrstva za finance, dejala državna sekretarka na tem ministrstvu Mateja Vraničar.

Kot je danes v izjavi za javnost povedal Vrhunec, bodo strokovne službe ministrstva za finance do torka v sodelovanju s strokovnimi službami ministrstva za zdravje dodatno preučile pojasnila UKC. V sredo naj bi se ministra za finance in zdravje dokončno dogovorila v zvezi s to problematiko, je povedal.

Sicer pa ministrstvo za zdravje po Vrhunčevih besedah ne vidi nobenih ovir za najem omenjenega posojila. Višina posojila je 11,2 milijona evrov, po dogovoru z banko pa bi UKC moral letno plačati 1,12 milijona evrov glavnice in pa približno 200.000 evrov obresti.

Na hematološkem oddelku so v sredo povedali, da UKC Ljubljana že tri tedne čaka na končno soglasje ministrstva za finance za najem posojila, ki bi omogočilo obnovo oddelka, čeprav so prvo soglasje ministrstva dobili jeseni lani. Posojilo v višini 11,2 milijona evrov bi lahko odplačali samo iz prihrankov od preventivnih zdravil, ki jih ne bi bilo več treba dajati bolnikom, so opozorili.

Na ministrstvu za finance so ostro zavrnili navedbe, da so krivi za zastoj pri obnovi hematologije. Kot so pojasnili, so pri pregledu predloga za zadolžitev ugotovili, da obstojijo resni zadržki glede zmožnosti kliničnega centra za poplačilo tako visokega posojila.

Za nujno ureditev razmer na oddelku so se danes zavzeli tudi pri varuhu človekovih pravic, kjer menijo, da so razmere "v sramoto državi in v škodo celotni družbi".