Neuradno naj bi šlo za vsaj dva priznana strokovnjaka – Marjeto Uršič Vrščaj in Maria Poljaka, ki sodelujeta v strokovni skupini za HPV pri inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).

Kot piše brezplačnik, sta proizvajalca cepiv proti HPV, GlaxoSmithKline (GSK) in Merck Sharp & Dohme (MSD), priznala, da sodelujeta z nekaterimi strokovnjaki iz omenjene skupine. Iz družbe MSD so sporočili, da gre za intelektualne, ne javne storitve, ki jih opravljajo zunaj delovnega časa. Oboji pa so tudi povedali, da so honorarji poslovna skrivnost.

Žurnalova novinarka Nataša Mevešek je Marjeto Uršič Vrščaj in Maria Poljaka vprašala, s katerim od omenjenih proizvajalcev sta sodelovala, kako in za kakšno plačilo. Poljak ji ni odgovoril, Uršič Vrščajeva pa je priznala "sodelovanje samo po strokovni plati".

Z IVZ so za brezplačnik sporočili, da niso seznanjeni s tem, da bi člani skupine za HPV od proizvajalcev cepiv prejemali kakršnakoli plačila oziroma da bi bili s proizvajalci cepiv kakorkoli povezani.

Časnik razkriva, kako je skupina vpliva na nakupe cepiva. Med drugim piše, da je program cepljenja do nedavnega določal, da se za cepljenje proti HPV uporablja štirivalentno cepivo, edini ponudnik je MSD. Pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite zdravil za leto 2011 pa sedaj določa, da se cepljenje opravi s cepivom proti HPV. Indikacije za to imata pri nas dve cepivi, poleg štirivalentnega od MSD še dvovalentno od GSK. Potem ko je ministrstvo objavilo pravilnik, se je na IVZ sestala strokovna skupina za HPV in izrazila zaskrbljenost nad spremembo pravilnika. Žurnal24 tudi piše, da so bili poleg Vrščajeve in Poljaka navzoči Marko Potočnik, Pavel Košorok in Marta Grgič Vitek. Na podlagi strokovnih dokazov je skupina znova prisodila prednost štirivalentnemu cepivu, zato meni, da je treba program cepljenja nadaljevati s tem cepivom v tem in tudi prihodnjem šolskem letu.

Kot ugotavlja berzplačnik, so sklep sprejeli po tem, ko so še nekaj sestankov prej - navzoči so bili še nekateri drugi člani - sklenili, da sta obe cepivi dobri in varni; izbrano naj bo cenejše, ob enaki ceni pa tisto, ki ponuja še kaj več.

S tem, ko so določili tip cepiva, so določili proizvajalca. Ker ponudnik ve, da nima konkurence, lahko temu prilagaja ceno. Pristojno ministrstvo, ki je menilo, da je skupina s tem, ko je IVZ pozvala k postopku javnega naročanja za le eno vrsto cepiva, presegla svoja pooblastila, je za mnenje prosili Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK).