Zbirka predmetov, ki bodo dostopni javnosti, vključuje več kot 3500 knjig ter 1400 zvočnih in 270 video posnetkov, v njej pa so tudi osebna pisma Madonne in Arethe Franklin ter posnetki s turneje Rolling Stonesov med letoma 1981 in 1982. Popisovanje predmetov je trajalo nekaj let, razstavljeni pa bodo v novi štirinadstropni stavbi, vredni 12 milijonov ameriških dolarjev.

Več tisoč knjig in posnetkov ter več sto video posnetkov bo dodanih v zbirko po popisu skladiščenih predmetov in novih donacij, je povedal direktor knjižnice in arhiva Andy Leach. "Upamo, da bomo tako pomagali glasbenim strokovnjakom, učiteljem, učencem in širši javnosti," je dejal Leach.

Stavbo na kampusu kolidža Cuyahoga Community College v neposredni bližini Muzeja slavnih rock'n' rolla v Clevelandu so v torek odprli brez velikega blišča. S skromno otvoritvijo so javnosti omogočili, da si knjižnico ogleda pred velikim odprtjem 9. aprila.

Obiskovalci se ne bodo smeli dotikati razstavljenih predmetov

Medtem ko je gradnjo stavbe financiral kolidž, saj ima v njej prostore tudi njihov oddelek za ustvarjalne umetnosti, je Muzej slavnih rock'n'rolla prispeval sredstva za izgradnjo in notranjo opremo dela stavbe, v katerem sta knjižnica in arhiv.

V knjižnici si obiskovalci lahko ogledajo tudi stare fotografije, albume in ovitke, knjige z izrezki iz časopisov ter poslušajo pričevanja ljudi. Leach meni, da je muzej zelo uspešno predstavil zgodbo rock'n'rolla. Po njegovem mnenju bo s knjižnico muzej zaslovel kot "resen kraj za raziskovanje".

V knjižnični zbirki lahko obiskovalci najdejo filmske plakate, fotografije in spominke povezane z Alanom Freedom, DJ-jem, ki naj bi skoval izraz rock'n'roll, seznam pesmi, ki ga je Elvis Presley ročno napisal za enega od svojih koncertov in pisma Micka Jaggerja.

Obiskovalci se sicer ne bodo smeli dotikati razstavljenih predmetov, lahko pa bodo uporabljali čitalnico za brskanje po knjigah, poslušanje zvočnih posnetkov in gledanje video posnetkov. V manjši čitalnici v arhivu pa bodo imeli dostop do določenih predmetov pod nadzorom.

Steve Waksman, izredni profesor za glasbo in ameriške študije na Smith College v Massachusettsu, je knjižnico že pred odprtjem uporabljal pri raziskovanju za svojo knjigo o zgodovini ameriške glasbe. "Bila je zelo koristno, saj je tu gradivo, ki ga nisem našel nikjer drugje," je povedal Waksman in dodal, da imajo veliko gradiva v zvezi z scenografijo glasbenih izvajalcev iz 60. in 70. let prejšnjega stoletja, kot so David Bowie in Rolling Stones.