Kot je v parlamentu v Rimu danes dejal minister za okolje Corrado Clini, bi lahko ekipa iz podjetja Smit Salvage, ki je specializirana za reševanje in odpravljanje posledic nesreč na morju, v četrtek zjutraj začela s črpanjem 2400 ton dizelskega goriva iz 17 rezervoarjev na poškodovani križarki. Vsekakor pa je začetek operacije odvisen od vremenskih pogojev, je dejal minister.

Clini je ob tem opozoril na nevarnost, da bi ladja, ki je zadela ob čer in nasedla ob otoku Giglio, ob zelo visoki plimi zdrsnila s skal, na katerih sedaj leži, in se potopila. V bližini nasedle ladje je namreč globoko brezno, ki sega od 50 do 90 metrov globoko. V tem primeru bi bilo zelo težko izčrpati gorivo. "Smo v tekmi s časom," je menil minister.

Clini je še povedal, da je zaradi nasedle ladje doslej nastala "omejena škoda" za okolje. Okoljsko združenje Legambiente je sicer poročalo o bistveno večji škodi za favno in floro, ki so jo povzročila topila, olja, laki, čistila in živila z ladje, poroča APA.

Italijanski premier Mario Monti pa je obljubil, da bodo skušali storiti vse, kar je mogoče, da bi preprečili ali omejili posledice za okolje po nesreči Coste Concordie. Na novinarski konferenci v Londonu, kjer se srečal z britanskim kolegom Davidom Cameronom, je Monti dejal, da bi se takšni katastrofi "lahko in morali" izogniti. Zagotovil je, da so sprejeli vse ukrepe, da bi preprečili izlitje goriva.

Monti se je tudi zahvalil prebivalcem majhnega otoka Giglio, da so pomagali potnikom ladje po nesreči, ki so se zatekli na kopno. Na ladji je bilo sicer 4200 potnikov in članov posadke. Italijanska vlada bo po nesreči zagotovila pet milijonov evrov pomoči, v ta namen pa bo na prizadetem območju razglasila izredno stanje. S tem bodo omogočili čimprejšnjo sprostitev pomoči, je dejal minister Clini.

Zasegli kapitanov trezor

Preiskava o nesreči se medtem nadaljuje. Potapljači naj bi sedaj preiskali kabino kapitana ladje Francesca Schettina in zbrali material, ki bi bil lahko pomemben za preiskavo. Med drugim naj bi zasegli tudi trezor v njegovi kabini. Schettino je tarča očitkov, da je ob nesreči zapustil ladjo in zavrnil pozive, naj se vrne nanjo in sodeluje pri evakuaciji potnikov.

Madžarsko zunanje ministrstvo pa je medtem sporočilo, da so identificirali eno od žrtev nesreče. Gre za 38-letnega madžarskega violinista Sandorja Feherja, ki je na ladji delal kot glasbenik. Feherjevo truplo so našli v razbitinah Coste Concordie, v italijanskem Grosettu pa ga je identificirala njegova mati, je povedal tiskovni predstavnik ministrstva Jozsef Toth. Gre za prvo žrtev, ki so jo uradno identificirali, poroča AP.

V nesreči je sicer po dosedanjih podatkih umrlo enajst ljudi, po uradnih podatkih italijanskih oblasti pa pogrešajo še 22 ljudi različnih narodnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Neimenovani predstavnik zavarovalnic pa je povedal, da je bila Costa Concordia zavarovana za 395 milijonov evrov. Kritje zavarovanja si deli najmanj 28 zavarovalnic. Nesreča Coste Concordie bi sicer lahko bila najdražja ladijska nesreča doslej, je še dejal vir.