Portugalska se je k reformam zavezala v zameno za rešilni paket EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v vrednosti 78 milijard evrov. Reforma trga dela je bila med ključnimi, saj naj bi tudi zastarele delovne prakse v zadnjih letih pomembno prispevale k počasni gospodarski rasti in naraščanju javnega dolga.

Portugalski minister za gospodarstvo in zaposlovanje Alvaro Santos Pereira je po sprejemu dogovora poudaril, da bo reforma spodbudila konkurenčnost portugalskega gospodarstva in gospodarsko rast. Dogovor bo po njegovem mnenju "pokazal svetu in finančnim trgom, da polagamo temelje za zmago proti finančni krizi".

Vse podrobnosti dogovora, ki naj bi ga socialni partnerji podpisali v sredo na slovesnosti, ki ji bo prisostvoval tudi premier Pedro Passos Coelho, sicer še niso znane. Po besedah delegatov pa spremembe vključujejo skrajšanje letnega dopusta s 25 na 22 dni, nižje bodo odpravnine, plačilo nadur, podjetja pa bodo lahko svoje zaposlene v delovni proces vključile 150 dodatnih ur na leto, ko se jim bo to zdelo potrebno.

Ob tem bodo brezposelni, ki bodo sprejeli delo, za katerega bodo plačani manj, kot znaša njihovo nadomestilo za brezposelnost, obdržali polovico tega nadomestila. Država pa je morala opustiti sporni predlog, v skladu s katerim bi zaposleni morali delati dodatnih 30 minut dnevno, ne da bi se to štelo v nadure.

Današnji dogovor je sicer podprla sindikalna konfederacija Unija delavcev, ena od dveh največjih. Druga, Splošna konfederacija portugalskih delavcev, pa je napovedala, da bo reformi nasprotovala, še poroča AP.