Ameriški kongresnik, demokrat Norm Dicks, opozarja, da je skrajni čas, da se tem kačam prepove vstop v ZDA in tudi gibanje prek meja zveznih držav.

Dicks trdi, da so kače grožnja javni varnosti, da spodkopavajo trud države za obnovitev naravnega parka Everglades in da se letno potroši na milijone dolarjev v poskusih nadzorovanja širjenja te živali.

Od Obamove administracije Dicks pričakuje, da bo izdala prepoved, s katero bi ustavili ves uvoz v ZDA, pa tudi transport med zveznimi državami za vse burmanske pitone in še osem drugih vrst teh velikih kač.

Pojavljajo se ocene, da je bilo med letoma 1999 in 2008 uvoženih kar dva milijona teh živali, v istem obdobju pa je bilo prodanih tudi več kot 50 tisoč doma vzgojenih kač. Prepoved ne bi zadevala živalskih vrtov, kače pa bi še vedno "lahko uporabljali v znanstvene, medicinske, izobraževalne ali zoološke namene".

Vzreja kač je sicer dobičkonosen posel. V Severni Karolini gre za 25 milijonov dolarjev vredno industrijo, je sporočila Ameriška zveza lastnikov plazilcev, ki nasprotuje predlagani prepovedi. Podpira jo nekaj republikancev, vključno s kalifornijskim bogatašem Darrellom Isso, ki meni, da je prepoved le nov primer politike Obamove administracije, ki uničuje delovna mesta.

Le malo pred novoletnimi prazniki je Issa Obami napisal pismo, v katerem trdi, da si zvezna vlada "enostavno ne more privoščiti dodatnega zapravljanja milijard dolarjev, da bi nadzirala invazivne živalske vrste".