Preden pa za vedno preuredite svojo omaro počakajte, saj znanstveniki pravijo, da so zelo blizu odkritja zdravila za ploska stopala.

Raziskovalci z univerze East Anglia so prepričani, da so ploska stopala posledica oslabelih kit v nogah, kar zakrivijo posebne beljakovine, ki nastanejo kot posledica naravnih procesov v telesu. Zaradi oslabljenih kit se spusti nart, posledica pa so bolečine in težave pri hoji. Raziskovalci so zato na dobri poti, da ploska stopala preprečijo s posebnimi encimi, ki bi preprečili oslabitev kit.

Ploska stopala so bolj pogosta pri ženskah, starejših od štirideset let, sicer pa naj bi bila tudi dedna. Vodja raziskave dr. Graham Riley je dejal, da čevlji z visoko peto ne podpirajo stopal na ustrezen način, zaradi česar pride do oslabitve kit. Opozoril pa je še, da imajo več možnosti za ploska stopala tiste ženske, ki v visokih petah večino dneva preživijo na nogah.

Čevlji z visoko peto spremenijo telesno držo in povečajo pritisk na sprednji del stopala (blazinice pred prsti). Pogosta nošnja visokih pet po že znanih podatkih vpliva na kolke, kolena in stegenske mišice ter poveča tveganja za osteoartritis, kladivaste prste, bolečine v hrbtenici, deformacije prstov in nohtov.

Trenutno je terapija za ploska stopala omejena na posebne vložke za obuvala ali posebne naprave. Nekateri pa celo pristanejo na operacijo, v okviru katere jim popravijo obliko stopala. Zdaj znanstveniki trdijo, da bi z novimi zdravili lahko pomagali tudi tistim, ki imajo težave z Ahilovo tetivo.