V današnjem nagovoru narodu na univerzi v Damasku, ki ga je prenašala državna televizija, je napovedal tudi "skorajšnjo zmago". "Ko bom zapustil ta položaj, bo to temeljilo na željah ljudstva," je dejal in zatrdil, da so protestniki, ki se dvigajo proti njegovemu režimu, v izraziti manjšini.

Pri tem je napovedal, da bodo v državi marca izvedli referendum o novi ustavi. Nadomestila naj bi sedanjo, ki med drugim zagotavlja glavno vlogo njegovi stranki Baas. Temu referendumu naj bi sledile še splošne volitve, ki bi jih lahko izvedli maja, je napovedal.

To je bil sicer njegov prvi nagovor po prihodu opazovalcev Arabske lige v državo. Kot je dejal, je bila to tako ali tako njegova zamisel. "Jaz sem bil prvi, ki je predlagal, da bi v Sirijo prišli arabski opazovalci," je dejal.

Hkrati je arabski svet obtožil dvoličnosti. "Arabske države nam svetujejo reforme, čeprav same nimajo pojma o demokraciji," je dejal. Napovedal je še, da so ti poskusi destabilizacije Sirije propadli, le da si tisti, ki to počnejo - med njimi tudi številni mediji, tega še niso priznali.

Al Asad že od vsega začetka ljudske vstaje v državi zatrjuje, da je to delo tuje zarote in medijskih poneverb, kar opozicija in tudi opazovalci sicer zanikajo. Al Asad je tudi prepovedal delovanje večine tujih medijev v državi in preprečil neodvisno poročanje o dogodkih v državi.

Hujskanje k nasilju

Opozicijski Sirski nacionalni svet je al Asadov govor označil za "hujskanje k nasilju", ki državo potiska v državljansko vojno. "Vodja režima je imel nevaren govor, v katerem je izrazil svojo odločnost, da uporabi nasilje proti lastnemu narodu, v revoluciji pa vidi teroristično zaroto," je v Carigradu izjavil vodja nacionalnega sveta Burhan Galiun.

Galiun je mednarodno skupnost pozval, naj čimprej zagotovi mednarodno zaščito sirskih civilistov, na Arabsko ligo pa je naslovil poziv, naj se po pomoč obrne na Varnostni svet ZN. V zadnjih mesecih se nasilje v državi vse bolj stopnjuje, še posebej po množičnih prestopih vojakov v vrste protestnikov. V nasilju v Siriji naj bi bilo ubitih že več tisoč ljudi. Po ocenah Združenih narodov od začetka protestov marca lani najmanj 5000.

Nasilje ni prenehalo niti po prihodu opazovalcev Arabske lige v državo decembra lani. 165 opazovalcev naj bi sicer ugotovilo, ali al Asadov režim izpolnjuje zaveze, da bo ustavil nasilje in umaknil tanke iz mest. A kot zatrjuje sirska opozicija, se to niti slučajno ne dogaja. Poleg tega zahtevajo, da bi v Sirijo prišlo še več opazovalcev; moralo bi jih biti najmanj 200, navajajo.

Obsodili napad na opazovalce

Generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi pa je danes obsodil napade na opazovalce organizacije v Siriji, v katerih je bilo več članov misije ranjenih. Nekaj napadov na opazovalce so po njegovih besedah v krajih Latakija in Deir Ezor izvedle sirske sile, drugod pa domnevni pripadniki opozicije. Ob tem je poudaril, da je za varnost članov opazovalne misije odgovorna Sirija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izrael je medtem danes izrazil pripravljenost sprejeti morebitne alavitske begunce iz Sirije na Golanski planoti, če bo al Asadov režim padel. Po poročanju AFP gre za prvi primer, da je Izrael izrazil pripravljenost sprejeti člane šiitske alavitske manjšine, ki ji pripada tudi družina sirskega predsednika ter vodilni predstavniki vojske in vladajoče stranke Baas.