Pahor se je z veleposlanikom sestal na lastno pobudo, v pogovoru pa se je zavzel, "da zaradi morebitnih nesporazumov, ki so plod nedavnih javnih polemik, ne bi bila storjena škoda vsestranskim odličnim odnosom med državama", so še zapisali v sporočilu za javnost.

Mussomeli je namreč v minulih dneh poskrbel za nemalo razburjenja v slovenski politiki, ker naj bi se po poročanju nekaterih medijev ponujal za posrednika v pogajanjih za sestavo vladne koalicije. Mussomeli je sicer zatrdil, da so bile njegove besede narobe razumljene.

Kljub temu sta njegovo ravnanje kritizirala tako predsednik republike Danilo Türk kot zunanji minister Samuel Žbogar, ki opravlja tekoče posle. Kot sta ocenila, so bile njegove izjave neprimerne za veleposlanika. Türk je tudi poudaril, da v Sloveniji vlade ne izbirajo tuji veleposlaniki, ampak slovenski narod sam.

Redna srečanja s strankami

V soboto se je sicer na veleposlanikovo stran postavil tudi State Department in zatrdil, da se veleposlanik Joseph Mussomeli v okviru svojih diplomatskih dolžnosti redno srečuje s člani političnih strank, vendar, kot so pojasnili, ni vključen v koalicijska pogajanja.

Afera je izbruhnila pred dnevi, ko so mediji zalotili veleposlanika, kako je v bolnišnici obiskal Pahorja. Za Pop TV je tedaj dejal, da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda in "da bi bilo lepo, če bi se lahko oblikovala koalicija, ki bi predstavljala večino, če ne vseh Slovencev".

Kot je še ocenil, bi Slovenija potrebovala predvsem nekoga, ki bi služil državi in bi premostil razlike med desnico in levico. Kot je kasneje pojasnil Mussomeli, je Pahorja v bolnišnici obiskal tudi zato, ker ga ima za osebnega prijatelja in mu je bilo hudo, da je v bolnišnici.

Kritični do Stanovnikovih besed 

Besede predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janeza Stanovnika, ki jih je izrekel na slovesnosti ob 70. obletnici dražgoške bitke, so danes že naletele na kritike iz vrst SDS, SLS in NSi. Poslanec SLS Franc Bogovič jih je med drugim označil za nepotrebne in neprimerne.

Stanovnik je v svojem govoru namreč spomnil na delovanje Mussomellija. Stanovnik je dejal, da si je ameriški veleposlanik vzel pravico, "da skliče fantomsko koalicijo". Potezo je označil kot nedostojno povabilo, stranke, ki so se mu odzvale, pa za Cankarjanske "hlapce".

Predsednica NSi Ljudmila Novak je danes po kolegiju predsednika DZ dejala, da s takim načinom govorjenja, torej Stanovnikovim, nikakor ne more strinjati. Tudi predsednik SDS Janez Janša je kritičen do Stanovnikovih besed. Kot je zapisal na twitterju, bo njegov "izpad" še poslabšal bonitetno oceno Slovenije.

Da so Stanovnikove besede neprimerne in nepotrebne, je danes v DZ menil tudi poslanec SLS Franc Bogovič, ki je hkrati kritiziral tudi odziv Türka na Mussomellijevo ravnanje. Türk je namreč prejšnji teden izjave ocenil kot neprimerne, saj, kot se je izrazil, posegajo v občutljivo tematiko političnega nastajanja vlade.

A kot meni Bogovič, tovrstni odzivi ne koristijo niti k večji strpnosti v Sloveniji niti k hitrejši sestavi vlade. Bogovič je obenem izrazil bojazen, da bi take izjave lahko škodovale ugledu Slovenije v tujini, zato bi se jih po njegovih besedah lahko tudi vzdržali.