Povedal je, da zunanji minister, predsednik in Zoran Janković niso njegovi prijatelji in da lahko rečejo, kar želijo. Nerodno pa je za Slovenijo. Kot pravi, se vsi v diplomatski skupnosti čudijo, zakaj toliko razburjenja. Ameriški veleposlanik je v pogovoru za poslovni dnevnik posvetil, da tujih naložb pri nas ne bo, dokler ne odpravimo preokorne birokracije in ne izboljšamo sistema javnega naročanja, nujen bo tudi umik države iz gospodarstva.

Joseph A. Mussomeli opravičila ne pričakuje, saj dvomi, da bodo umaknili svoje izjave. Na vprašanje Financ, če je zdaj, ko je razburil lokalne politične veljake, kakorkoli drugače biti veleposlanik ZDA v Sloveniji, je odgovoril, da se po tem počuti bolje, ker je dobil toliko podpore od navadnih Slovencev. Na vprašanje, če se boji, da se bo Jankovićeva vlada gospodarsko bolj naslonila na Rusijo in tako morda ogrozila ameriške interese, je odgovoril, da je izmed dobrih stvari v Sloveniji ta, da ima bolj uravnotežen odnos do Rusije, ni tako paranoična in zaskrbljena v odnosu do Moskve kot nekatere druge države v regiji. Po njegovem je to zdravo. Če pa bi to pomenilo boljše gospodarske odnose z Rusijo, je to odlično.

Ameriški veleposlanik meni, da če bi Slovenija in večina Slovencev izbirala, nihče ne bi hotel pretrgati zvez z ZDA in z zahodno Evropo, četudi bi bil predsednik vlade Janković. Rusija je blizu in zato je normalno, da se razvijajo odnosi s to državo in ga to niti malo ne skrbi. Bi pa ga, če bi se Janković toliko osredotočil na Rusijo, da bi zanemaril odnose z zahodom, o čemer pa veleposlanik dvomi.

Boljši davčni sistem

Mussomeli meni, da če bi želela nova vlada pridobiti več ameriških naložb, bi morala najprej urediti ekonomijo in birokracijo. Po njegovem mnenju tujih naložb ni, ker hočejo poslovneži svoje delo opraviti, v Sloveniji pa tega ni mogoče narediti hitro. Kot pravi, bi moral biti tudi davčni sistem boljši. Veleposlanik ocenjuje, da je mobilnost delovne sile težavna, največja težava pa je birokracija, ki zahteva preveč časa. Še posebno, če so v bližini druge države s preprostejšimi postopki.

Josephu A. Mussomeliju se zdi nenavadno, da imamo pri nas po 20 letih še vedno toliko državnih podjetij. Kot pravi, Slovenija na površju deluje tako prefinjeno in ljudje so tako izobraženi in inteligentni, nikomur pa ni jasno, kako socialistično gospodarstvo je to še vedno. Včasih se mu zdi, kot da živi v ZDA, le ljudje se mu zdijo bolj vljudni.

Na vprašanje, kaj pa razvpiti nacionalni interesi, je ameriški veleposlanik odgovoril, da so nekateri Slovenci postali in ostali zelo bogati zaradi skrivanja za nacionalnim interesom. Dokler bodo ljudje izrabljali nacionalni interes za varovanje svojih osebnih interesov, bo težko za Slovenijo, meni Mussomeli.

Slovenija evropski Singapur

Ameriški veleposlanik je za poslovni dnevnik povedal, da trdno verjame, da Slovenija lahko postane evropski Singapur. Ocenil je, da če bi se ta v 60. letih prejšnjega stoletja zaprl pred tujci in naložbami, bi danes bil del Malezije. Namesto tega so se odprli, država je dinamična in polna tujcev, pa je še vedno Singapur in ni nič manj neodvisen. Ironija je, tako Mussomeli, da je najboljša rešitev za Slovenijo zavarovanje svoje suverenosti, da se odpre bolj, in ne manj.

Povedal je, da se kar nekaj ameriških vlagateljev zanima za Slovenijo, a jim je svetoval, naj počakajo do oblikovanja nove vlade. Eden od takih primerov je Patria, bolj svež pa je avtocestni sistem cestninjenja.

Mussomeli meni, da je z regulatorji, ki so pri nas skoraj legendarni po neučinkovitosti, križ povsod po svetu, tudi v z ZDA, vendar opravljajo svojo nalogo. Skrbeti morajo za zaščito trga in porabnikov, vendar je po mojih izkušnjah tudi na tem področju preveč birokracije.

"Na površju deluje kot Disney World"

Joseph A. Mussomeli, ki je k nam prišel iz Afganistana, je povedal, da pri nas ni počitka. Je pa prvič po 30 letih v državi, kjer mi ni treba prekuhavati vode. Kot pravi, imamo tu urejeno državo, na površju deluje skoraj kot Disney World. Kot pravi, je pri nas naletel na tople ljudi, ki imajo radi otroke. Sam pa ceni tudi manj urejene države, kjer se denimo v prometu vidi, kako lahko ljudje sami poskrbijo za red tudi brez strogih pravil in semaforjev.

Glede umika 90 slovenskih vojakov iz Afganistana Mussomeli meni, da to za samo operacijo praktično ne bi imelo večjega pomena, simbolno pa pomeni neizmerno veliko. Če Slovenija umakne svoje vojake, bo to storila kot prva članica zveze Nato in tri ali štiri druge male članice so že spraševale, kaj se dogaja s Slovenijo. Veleposlanik je za Finance povedal, da smo šli skupaj noter in vsi naj bi šli skupaj ven leta 2014. Po njegovem mnenju ne gre za ZDA, bo pa opazno v zvezi Nato, da Slovenija ne izpolnjuje svojih zavez zavezništvu. Kot pravi, bi bilo to šokantno.