Kot je povedal generalni direktor Gursa Aleš Seliškar, je ob 15.05 začela delovati verzija aplikacije, ki je usklajena z začasno odločbo informacijske pooblaščenke.

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je v torek izdala začasno odločbo, s katero je Gursu naložila, da mora v treh dneh onemogočiti javni dostop do imen, priimkov, naslovov in podatkov o letu rojstva fizičnih oseb - lastnikov nepremičnin, do katerih je mogoče dostopati z uporabo aplikacije "Javni vpogled v podatke o nepremičninah".

Prek aplikacije je mogoče do podatkov dostopati enako kot prej, pri čemer podatki o lastnikih, ki so fizične osebe, niso prikazani, s pojasnilom, da podatek o lastniku ni javen. Še vedno pa so vidni podatki o lastnikih, ki so pravne osebe in imajo pravilno vpisano matično številko.

Do podatkov o lastnikih - fizičnih osebah lahko še naprej dostopajo organi, ki so do tega upravičeni skladno z zakoni.

Lastniki nepremičnin lahko do podatkov o svoji nepremičnini tudi še naprej dostopajo tudi prek aplikacije za spremembo podatkov o nepremičninah, za vstop v katero pa potrebujejo kodo, ki so jo prejeli z obvestilom o poskusnem izračunu vrednosti jeseni 2010. Kdor je kodo izgubil, jo lahko znova dobi na Gursu.

Posameznik lahko sicer informacije o lastništvu nepremičnine, ki ni v njegovi lasti, dobi v pisarnah geodetske uprave.

Spomnimo ...

Informacijska pooblaščenka je odločbo izdala na podlagi inšpekcijskega nadzora, v okviru katerega je med drugim ugotovila, da je šlo pri vzpostavitvi enotne vstopne točke, kjer je možno dostopati do petih registrov hkrati - katastra stavb, zemljiškega katastra, registra prostorskih enot (skupaj z vrednostjo nepremičnin), registra prostorskih enot in evidence državne meje - za oblikovanje nove zbirke osebnih podatkov, za katero ni podlage v zakonu.

Na Gursu se z očitki pooblaščenke ne strinjajo in napovedujejo, da bodo v predpisanem roku začeli upravni spor.