Splitski časnik Slobodna Dalmacija na svoji spletni strani danes navaja, da naj bi Sanader v Splitu obiskal bolno mater. Sanader je sicer v ponedeljek zavrnil medijska ugibanja, da naj bi sodišče zaprosil za dovoljenje za obisk bolne matere v Splitu. Sanaderjev oče je umrl leta 2007, v okolici Splitu pa živi tudi eden izmed njegovih treh bratov, Vinko Sanader, ki je katoliških duhovnik.

Mediji na Hrvaškem danes poudarjajo, da je sodišče Sanaderju dovolilo obisk Splita, kljub temu, da je v ponedeljek zamudil pol ure ob prvi prijavi na sodišču, ki je del varnostnih ukrepov, po katerih so mu konec decembra dovolili, da se brani s prostosti. Pred izpustitvijo je moral Sanader tudi plačati 12,6 milijona kun (1,7 milijona evrov) varščine, kar je najvišja varščina v zgodovini hrvaškega pravosodja.

Preden so Sanader izpustili na prostost, je sodišču zagotovil, da se ne bo skrival in ne bo zapuščal Zagreba brez dovoljenja sodišča. Poleg tega je sodišču izročil tudi svoj potni list, vsak prvi ponedeljek v mesecu pa se mora prijaviti na pristojnem sodišču v Zagrebu.

Če bo prekršil katerega od teh pogojev, bo država zasegla varščino, Sanaderja pa vrnili v preiskovalni pripor, v katerem je prestal dobro leto, potem ko so ga 9. decembra 2010. prijeli v Avstriji. Na Hrvaško so ga prepeljali sredi julija lani.

Sojenje proti Sanaderju zaradi vojnega dobičkarstva in ilegalne provizije v primeru Hypo Alpe Adria Banke ter podkupovanja v primeru madžarskega Mola se bo nadaljevalo sredi januarja.

Konec lanskega leta je sledila tudi obtožnica v primeru Fimi-media, v kateri so poleg Sanaderja bremenili več fizičnih in pravnih oseb zaradi financiranja domnevnih črnih skladov v HDZ z denarjem, ki so ga preko oglaševalske agencije Fimi-media črpali iz javnih podjetjih in ministrstev.

Več hrvaških časnikov je v začetku tega tedna napovedalo, da bo protikorupcijski urad kmalu vložil novo obtožnico proti Sanaderju, in sicer v primeru prodaje poceni elektrike Hrvaškega elektrogospodarstva (Hep) podjetjema TLM v Šibeniku in Aluminij v Mostarju. V afero naj bi bila vpletena tudi nemško-ameriška družba Daimler-Chrysler.

Proti Sanaderju poteka še nekaj preiskav v drugih primerih korupcije ter zlorabe položaja in pooblastil, medtem ko je bil premier med letoma 2003 in 2009, ko je nepričakovano odstopil s položaja predsednika vlade in HDZ.