V ostalih desetih občinah, kjer so bili župani na decembrskih volitvah prav tako izvoljeni za poslance in jim zato županska funkcija zaradi nezdružljivosti preneha, bodo nadomestne volitve izvedli prej kot v Ljubljani, in sicer 11. marca. Slednji datum sta tudi priporočili služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko ter državna volilna komisija. Tajnik občinske volilne komisije Gregor Rigler je zagotovil, da za to, da v Ljubljani niso sledili priporočilom in izbrali drugega datuma, ni nikakršnih posebnih razlogov, in da v tem, da bo Ljubljana izvedla nadomestne županske volitve kasneje kot ostalih deset občin, ne gre iskati teorij zarote. "Občine so samostojne pri svojih odločitvah. Za ta datum se je soglasno odločilo vseh osem članov ljubljanske občinske volilne komisije," je rekel Rigler.

Jazbinšek za zdaj edini potrdil kandidaturo

Kdo se bo čez slabe tri mesece podal v tekmo za županski stolček, za zdaj še ni jasno, saj stranke o tem še ne razmišljajo. Pravzaprav je edini, ki na vprašanje, ali se bo podal v boj za župana, odgovarja z jasnim "seveda" Miha Jazbinšek, vodja svetniškega kluba Zelenih Slovenije. "Župan je najprej predstavnik občinske uprave in mora obvladati delovanje vsakega resorja posebej. Obvladovanje delovanja resorjev je moj poklic, ki ga obvladam," svojo odločitev pojasnjuje Jazbinšek. Katera zapovrstna kandidatura Jazbinška za župansko mesto bo to, še sam ne šteje več.

Medtem pa svojega kandidata še niso izbrali v največji mestni opozicijski skupini, SDS. Pravijo, da bodo o tem šele razpravljali. Podobno je povedala predsednica mestnega kluba SD Metka Tekavčič. "O tem se bomo odločali, ko bo znano, kakšna bo koalicija na državni ravni, saj bo sestava le-te pomembno vplivala na našo odločitev. Poleg tega ne moremo mimo dejstva, da ima Pozitivna Slovenija prepričljivo večino v mestnem svetu in so vajeni delati v skladu s tem, zato si težko predstavljam, kako bi bilo videti delo župana, ki ni iz vrst Pozitivne Slovenije," je pojasnila Tekavčičeva. Če bo namreč novi ljubljanski župan z druge liste in ne z liste Zorana Jankovića, je na mestu vprašanje, kakšno moč bo sploh imel v mestnem svetu, saj ima Lista Zorana Jankovića 25 od 45 mestnih svetnikov.

Minule volitve bolj zanimive, saj je šlo za sestavo mestnega sveta

Naj spomnimo, da se je na prejšnjih županskih volitvah Metka Tekavčič sama podala v bitko za župansko mesto. Tudi v NSi se o kandidaturah še niso odločali, zato tudi ni znano, ali bo - tako kot na minulih županskih volitvah - kandidirala kar predsednica Mojca Kucler Dolinar oziroma kateri drug kandidat.

Zagotovo pa ne bo kandidirala Meta Vesel Valentinčič, ki se je prav tako podala v boj na prejšnjih volitvah. "Na prejšnjih volitvah sem kandidirala, ker imajo kandidati možnost promovirati stranko in njen program. Rezultat volitev je bil že vnaprej zelo jasen, naš interes takrat pa je bil predvsem dobiti čim več svetniških mest v mestnem svetu," je pojasnila predsednica mestnega odbora DeSUS.

Spomnimo, da sta pred časom kandidaturo na ljubljanskih županskih volitvah na družbenem omrežju Twitter najavila Pavel Gantar iz Zares in Aleš Zalar iz LDS. "Možnost za to seveda še vedno obstaja, a konkretno se o kandidaturi še nisem odločil," je včeraj povedal Pavel Gantar, iz LDS pa so sporočili, da odločitve še niso sprejeli. Ali gre jemati Zalarjevo objavo na Twitterju resno, v LDS niso komentirali.

Janković lahko ponovno kandidira, ne da prej odstopi

Ker pogovori o sestavi koalicije za zdaj še niso obrodili sadov, je gotovo na mestu pomislek, ali se bo zdaj že nekdanji župan Zoran Janković ponovno potegoval za župana, če koalicije in vlade ne bo mogel sestaviti. Župani, ki so bili potrjeni za poslance, lahko po potrditvi mandata odstopijo z mesta poslanca, neposredno po volitvah namreč tega niso mogli storiti.

"Toda za župana lahko kandidira tudi poslanec in ni treba, da najprej odstopi kot poslanec, ta funkcija pa mu preneha, ko je izvoljen za župana," je pred časom pojasnil Igor Kaučič, profesor na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Za zdaj v Pozitivni Sloveniji še vedno pričakujejo, da jim bo predsednik dr. Danilo Türk zaupal mandat za sestavo vlade, zato morebitne ponovne Jankovićeve kandidature niso želeli komentirati.

Zdaj župansko funkcijo namesto Jankovića opravlja Aleš Čerin, a na Mestni občini Ljubljana prav tako niso želeli napovedovati, ali se bo Čerin podal tudi v boj za polni mandat. "Za zdaj se posveča funkciji vršilca dolžnosti," so rekli. "Trenutno ne razpolagamo z informacijami o morebitni kandidaturi katerega koli izmed podžupanov, vodij oddelkov ali ostalih uslužbencev mestne uprave na nadomestnih županskih volitvah," so še povedali na občini.