Predsednik evropske komisije in komisar za širitev morata v skladu z arbitražnim sporazumom sestaviti seznam priznanih strokovnjakov za mednarodno pravo, s katerega Slovenija in Hrvaška sporazumno izbereta predsednika sodišča in še dva arbitra od skupno petih. Po enega imenujeta vsaka sama.

Pričakovati je bilo, da bo evropska komisija seznam predstavila že pred slabim mesecem dni, takoj po tistem, ko je Hrvaška 9. decembra podpisala pristopno pogodbo z EU. Arbitražni sporazum namreč določa, da začnejo tega dne teči roki, ki so zapisani v njem, eden od teh pa določa, da Slovenija in Hrvaška arbitre s seznama izbereta v petnajstih dneh. Zakaj komisija seznama še ni predstavila, ni znano. Na evropski komisiji tega ne komentirajo, Pusićeva pa je včeraj dejala, da sicer ne pozna točnih razlogov, da pa se morda skrivajo v tem, da Hrvaška ni imela vlade.

Na koncu je zmagala interpretacija, s katero so se tudi izognili zagati, in sicer, da petnajstdnevni rok za izbiro arbitrov ne začne teči z dnem podpisa hrvaške pristopne pogodbe, ampak z dnem, ko komisija predstavi svoj seznam. Če bo to torej storila na sestanku prihodnji torek, bosta imeli Hrvaška in Slovenija časa do 25. januarja, da sporazumno izbereta tri arbitre. Če strinjanja ne bo, arbitre izbere predsednik meddržavnega sodišča v Haagu, ki nima določenega roka za izbiro. Položaj zaseda Japonec Hisaši Owada, ki se mu mandat izteče v začetku februarja.