Prvak SDS Janez Janša je sicer konec decembra - potem ko so omenjene stranke po zapletih na konstitutivni seji DZ na mesto predsednika parlamenta izvolile Gregorja Viranta - dal pobudo za oblikovanje "koalicije razuma".

Kot pa je pojasnil, bi ta prišla v poštev kot rezervni načrt v primeru, da predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću ne bi uspelo sestaviti vladne koalicije. S ciljem oblikovanja dvotretjinske koalicije je Janša k pogajanjem povabil tudi SD. Vsem pa je poslal osnutek možne koalicijske pogodbe.

Na drugi strani so pripravljenost za koalicijo z Jankovićem doslej potrdili v SD, o koalicijski pogodbi pa se usklajujejo tudi v Listi Virant. V NSi in SLS so sporočili, da jih v koaliciji z Jankovićem ne bo. V DeSUS pa so pojasnili, da bodo pogajanja z mandatarjem začeli šele, ko bo ta uradno imenovan.

"Vsak po svojem tiru"

Lista Virant, SLS in DeSUS odgovore strank glede vlade narodne enotnosti še čakajo, vendar "po dosedanjih impulzih kaže, da podpore ni", je po sestanku trojčka povedal predsednik Liste Virant Gregor Virant. Z idejo so tako končali in zaenkrat sestankov ne načrtujejo, bodo pa po njegovih besedah lahko še v pogajanjih kot "blok držali skupaj".

Nadaljnje sodelovanje sredinskega trojčka, kot kaže, ni izključeno, saj bodo po Virantovih besedah še sodelovali in niti ni nujno, da se bodo pogajali "vsak po svojem tiru".

Kdo s kom v koalicijo?

Sicer pa so stranke sredinskega trojčka v nekoliko različnih položajih. SLS se je odločila, da v koalicijo s prvakom Pozitivne Slovenije in verjetnim mandatarjem z Zoranom Jankovićem ne gre, DeSUS se bo o tem odločil predvidoma danes na izvršilnem odboru, Lista Virant pa se bo pogajala tako z Jankovićem kot s prvakom SDS Janezom Janšo. "Če se bomo v neki koaliciji pogajali vsi trije, bomo gotovo poskušali nastopiti z usklajenimi stališči," je dejal Virant.

Po njegovih besedah v sredinskem trojčku še vedno menijo, da je bila odločitev za pobudo oblikovanja vlade narodne enotnosti pravilna in da bi bilo to za Slovenijo dobro, vendar kot tri stranke "z relativno majhnim številom poslancev od tu dalje ne moremo storiti nič". Prav tako ne želijo zavlačevati postopkov in ne želijo vzpodbujati pobude, pri kateri so osamljeni, jih pa veseli, da je javno mnenje tej pobudi naklonjeno, pravi Virant. Tu bodo tako z idejo vlade narodne enotnosti končali in bo vsaka od teh treh strank oblikovala svojo pogajalsko strategijo. Se pa vse tri strinjajo, da je treba vlado oblikovati čim prej.

Državljanska lista Gregorja Viranta se bo na podlagi programske sorodnosti in koalicijskih pogajanj v zelo kratkem času odločila med levosredinsko in desnosredinsko koalicijo. To bodo storili čim prej, o vmesnih rezultatih pogajanj pa ne bodo obveščali javnosti, je vnovič pojasnil Virant. Povedal je še, da sta se z Janšo pogovarjala minuli teden, ko so Janšo pozvali, naj intenzivira pogajanja. Janša je, tako pojasnjuje predsednik Liste Virant, odgovoril, da je na ta pogajanja pripravljen priti.

Nič resnega o ideji

SD pobude za vlado narodne enotnosti ne podpira in to ni ideja, o kateri bi se resno pogovarjali na organih stranke, pravi vodja poslancev SD Janko Veber in dodaja, da nadaljujejo pogajanja z Jankovićem. Novi sestanki z njim še niso predvideni, SD pa pogreša skupno srečanje Pozitivne Slovenije s potencialnimi koalicijskimi partnerji.

SD ostaja pri svojih stališčih in utrjuje svojo podporo predsedniku Pozitivne Slovenje Jankoviću, medtem ko na pobudo o oblikovanju vlade narodne enotnosti SD ne bo posebej pisno odgovarjala.

V stranki si želijo, da bi bila vlada čim prej sestavljena, saj vlade s polnimi pooblastili že dolgo nimamo. Sedaj namreč po informacijah iz ministrstev veliko zadev stoji, prav tako stoji delo v DZ, ta položaj pa ni dober ne za državni zbor ne za vlado in ne za Slovenijo, je v izjavi za medije v prostorih poslanske skupine SD pojasnil Veber.

Stranka SD se je sicer z Jankovićem pogajala pred prazniki, med drugim so pregledali pripombe, ki jih je na koalicijsko pogodbo podala Lista Virant. SD je predstavil svoje poglede, vendar Veber poudarja, da pogrešajo skupen sestanek Pozitivne Slovenije, Liste Virant in SD ter morebitnih drugih strank, ki bi bile pripravljene sodelovati v koaliciji. Na naslednji sestanek z Jankovićem še čakajo in upajo, da se bo to zgodilo čim prej.

Presenečen zaradi Žerjava

Po besedah vodje poslanske skupine SD njihova stranka tudi o kadrovskih zadevah ni pripravljen govoriti, dokler niso usklajeni programi oziroma vsebina. Ena najbolj aktualnih tem, o katerih so največ govorili, je Agencija za upravljanje kapitalskih naložb, vendar je tudi tam nemogoče delati zaključke, dokler se ne pogovorijo še z Listo Virant, pravi Veber. V programu SD je namreč navedeno, da želijo upoštevati nekatere izkušnje pri delovanju agencije doslej in si ne želijo, da bi se v kabinetu predsednika vlade odločali o tem, kako se bo "prodal Mercator in podobno".

Vebra sicer preseneča Žerjavova izjava, ki je dejal, naj se Virant že odloči, v kateri vladi bi sodeloval. Nenazadnje gre po Vebrovih besedah za trojček in "pričakoval bi, da so pri tem usklajeni". Pobuda trojčka - Liste Virant, SLS in DeSUS - je namreč tudi dokument, ki je po njegovem prepričanju odložil potek pogajanj, zato izjava Žerjava kaže na to, da vendarle niso usklajeni, kako narediti korak, da se predsedniku države lahko predlaga konkretno ime, ki naj bi sestavljajo vlado, še pravi.

V DeSUS si želijo mandatarja

Izvršni odbor stranke DeSUS je na današnji seji sklenil, da predsednika republike Danila Türka pozovejo, naj čim prej imenuje mandatarja za sestavo vlade. Po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca v stranki pričakujejo, da bo Türk mandatarstvo podelil relativnemu zmagovalcu volitev, torej Jankoviću. Pogajalska skupina stranke se bo sestala v četrtek in pregledala Jankovićevo koalicijsko pogodbo, je dejal Erjavec po več kot dve uri in pol trajajoči seji.

Na sestanku bo skupina pripravila tudi konkretna pogajalska izhodišča. Kakšne zahteve bi v DeSUS lahko imeli za vstop v koalicijo z Jankovićem, pa Erjavec danes ni želel govoriti. Poudaril pa je, da kadrovske zadeve pridejo na koncu in da o tem, koliko ministrstev bi zahtevali in katera, danes niso govorili. Sklepe so na seji odbora sprejeli soglasno, je še poudaril predsednik DeSUS in dodal, da bodo pogajanja z mandatarjem začeli šele, ko bo ta uradno imenovan. In ker pričakujejo, da bi Türk šel po vrstnem redu rezultatov volitev, bodo najprej oblikovali izhodišča za pogajanje z Jankovićem.

Kot je dejal, se bodo za sodelovanje odločili, če bodo lahko uskladili koalicijsko pogodbo in uresničevali svoj program. Je pa Erjavec izpostavil, da mora biti mandatar imenovan čim prej in da se čim prej začnejo tudi pogajanja, saj da ni časa za čakanje, saj "so pred nami težki časi".

Virant skromno pred sestankom

Virant pred sestankom predsednikov treh strank - Liste Virant, SLS in DeSUS - ni dajal konkretnih odgovorov, saj da je deležen očitkov, da se preveč izpostavlja glede na dosežen volilni rezultat.  Kot je dejal Virant, je v zadnjih dneh slišal precej očitkov, da se preveč izpostavlja glede na strankin "skromen volilni izid", temu primerno pa namerava ravnati po novem letu. "Smo relativno skromna stranka in temu primerno bom skromno tiho," je svoje prihodnje ravnanje pojasnil Virant.

Koalicijska pogajanja z Jankovićem in Janšo?

Danes se je iztekel rok, ki ga je koalicija GRK (Virant, Žerjav Erjavec) dala drugim strankam za odgovor na pobudo o oblikovanju vlade narodne enotnosti.  Ker predlog nima podpore, se bodo nadaljevala koalicijska pogajanja – Pozitivna Slovenija, Državljanska lista Gregorja Viranta in Socialni demokrati pa naj bi stališča že precej zbližali, znane so tudi prve kadrovske rešitve.

Po zdaj znanih podatkih, tako Delo, Janković vztraja pri gospodarskemu in resorju za trajnostni razvoj, ki bo menda po novem združeval ministrstva za promet, okolje in regionalni razvoj. Virantova DL in SD bi dobili vsaka po tri resorje, eno od njih je tudi mesto predsednika parlamenta. Stranke imajo skupaj 46 glasov, zato bi Janković skušal vključiti še DeSUS, ki pa ga trenutno ne podpira in se z njim ne pogaja.