Aktivisti, ki zbirajo podatke o dogajanju v Siriji, trdijo, da je vladna vojska od 23. decembra ubila najmanj 286 ljudi, ko je z nasiljem poskušala preprečiti množične proteste. Opazovalci Arabske lige so začeli delo v državi 27. decembra, njihova naloga pa je ugotoviti, ali se je sirska vojska umaknila iz mest in prenehala izvajati nasilje nad protestniki, kako je z izpuščanjem političnih zapornikov ter kako je z dialogom z uporniki, kar vse zahteva sporazum z Arabsko ligo.

V arabskem svetu je že slišati pozive, naj se opazovalci vrnejo, češ da se sirske oblasti s svojim početjem iz njih norčujejo. Tako je ocenil arabski parlament, svetovalno telo, ki ga sestavlja 88 predstavnikov držav članic Arabske lige. "Arabci smo jezni, da se nasilje nadaljuje ob navzočnosti arabskih opazovalcev. S tem je celotno početje opazovalne misije nesmiselno," je dejal predsednik arabskega parlamenta Ali Al Salem Al Dekbas.

Generalni sekretar Arabske lige Nabil El Arabi pa pravi, da bo treba počakati z ocenami. Dejal je, da bo Arabska liga na podlagi prvega tedna dela opazovalcev pripravila poročilo, nato pa bodo sklenili, kako naprej. Je pa tudi El Arabi dejal, da se mora streljanje takoj prenehati in da morajo oblasti takoj umakniti vse ostrostrelce, ki so jih na strehah videli tudi opazovalci. Ena od možnosti za naprej je, da v Sirijo pošljejo še več opazovalcev, saj naj bi jih bilo po prvotnih napovedih vsaj sto petdeset.

Opazovalna misija je tudi tarča mednarodnih kritik zaradi tega, ker jo vodi sudanski general Mustafa Dabi. Ta naj bi bil preveč naklonjen Siriji, obenem prihaja iz države s porazno kartoteko glede človekovih pravic, predsednika Omarja Al Baširja pa išče Mednarodno kazensko sodišče.

Po ocenah OZN je bilo od začetka upora proti režimu Bašarja Al Asada marca lani ubitih več kot pet tisoč ljudi. Al Asad trdi, da so za nasilje krivi oboroženi islamisti s podporo tujine. Al Asad ima močno podporo med svojimi alaviti, šiitsko sekto, iz katere so vsi pomembni člani režima v sicer večinsko sunitski Siriji. Al Asad ima podporo tudi v večjih mestih in v vojski, a iz slednje je prebegnilo precej vojakov, ki so ustanovili uporniško Svobodno sirsko vojsko.