Glavni razlogi za večjo proizvodnjo solarne energije so po navedbah zveznega združenja za solarno gospodarstvo občutno višje cene nafte in plina, pa tudi nižji stroški solarne tehnike. Od leta 2007 so se cene sončnih elektrarn več kot prepolovile.

Manj optimizma glede prihodnosti solarne energije v Nemčiji pa izkazuje poslovni položaj nemških podjetij v branži. Številna so se namreč znašla na pragu insolventnosti, tudi zaradi pritiskov na ceno in konkurence s Kitajske.

Ob tem se subvencija za energijo iz domačih sončnih elektrarn v Nemčiji s 1. januarjem znižuje za 15 odstotkov na 24,43 centa za kilovatno uro elektrike. V združenju solarnega gospodarstva ob tem vlado pozivajo, naj branži zagotovi potrebno politično zanesljivost, ki bo ustvarila atraktivno investicijsko okolje in s tem omogočila povečevanje proizvodnje energije iz obnovljivih virov.

Nemški poslanci so poleti sprejeli paket zakonov, ki predvidevajo zaprtje vseh jedrskih elektrarn v Nemčiji do leta 2022. Tako so se odločili v luči težav v japonski jedrski elektrarni Fukušima na Japonskem po marčnem potresu in cunamiju.

Ob tem so nemški poslanci podprli tudi obsežen paket zakonov za prehod na alternativne vire energije. Zakonodaja predvideva hitrejšo izgradnjo elektroenergetskih omrežij, večjo energetsko učinkovitost stavb ter občutno višji delež t.i. zelene električne energije do leta 2020.