V generalnem davčnem uradu so za Delo pojasnili, da davčni uradi od 24. decembra po odločitvi ustavnega sodišča ne morejo več ugoditi vlogi davčnega zavezanca za odpis, delni odpis, odlog ali obročno plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki se nanašajo na zavarovance iz 13. in 14. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Ureditev velja tako za prispevke zaposlenih, ki jih v njihovem imenu obračuna in odtegne delodajalec, kot za prispevke, ki jih delodajalec mora v svojem imenu plačati za zaposlene.

Na vprašanje, kaj bo s prošnjami za odlog in obročno plačilo, ki so bile pri njih pred objavo odločbe v uradnem listu, so v generalnem davčnem uradu za Delo pojasnili, da razveljavitev velja za vse postopke za odpis, delni odpis, odlog ali obročno plačilo, ki do 24. decembra niso bili pravnomočno končani. Čeprav je davčni zavezanec vlogo oddal pred 24. decembrom, je davčni organ do tega dne bodisi še ni rešil ali pa je bila zadeva vrnjena v ponovni postopek, niti v teh primerih ni mogoče dovoliti odpisa, delnega odpisa, odloga ali obročnega plačila. V tem delu je treba vlogo zavreči s sklepom.

Davčna uprava je po spremembi zakona o davčnem postopku in mnenju druge pritožbene ravni pri davčnih ugovorih od junija letos odločala le še o prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki jih za zaposlene morajo plačati delodajalci, nič več o prispevkih, ki jih delodajalci plačujejo v imenu zaposlenih. Po odločbi ustavnega sodišča niti to ni več mogoče. V davčni upravi so za časnik zagotovili, da se »zelo aktivno in tudi učinkovito« ukvarjajo s problemom neplačevanja vseh davkov in prispevkov. Lani so izterjali 318,3 milijona evrov davkov in prispevkov, to je bilo 13,5 odstotka več kot leto prej.

Kot piše Delo, je bilo po podatkih generalnega davčnega urada v omenjenem znesku 127,3 milijona evrov neplačanih prispevkov za socialno varnost, to je bilo skoraj četrtino več kot leto prej. V davčni upravi poudarjajo, da zavezanci na letni ravni vendarle plačajo visok delež, 97 odstotkov vseh obračunanih prispevkov. Obvezne prispevke za socialno varnost morajo izplačevalci plač poravnati hkrati s plačo. Pri davčni upravi bodo lahko zaposleni tudi v prihodnje preverjali, ali njihov delodajalec plačuje obvezne prispevke ali ne.