Leta 2011 so po svetu preprečili 13 poskusov tihotapljenja večjih pošiljk slonovine, pri čemer so zasegli več kot 23 ton nezakonito pridobljenih slonovih oklov. Za tolikšno količino je bilo treba uloviti približno 2500 slonov, navaja Traffic.

Podatki pričajo o hitri rasti nezakonite trgovine s slonovino. Leta 2010 so pristojni organi namreč prestregli zgolj šest poskusov tihotapljenja večjih količin slonovine in zasegli manj kot deset ton tega cenjenega blaga.

Po ocenah Traffica je bilo letošnje leto tako najsmrtonosnejše za slone v zadnjih 23 letih, odkar organizacija beleži podatke o mednarodni trgovini s slonovino. Ta je namreč nezakonita od leta 1989. Ko bodo uredili podatke o zaseženih manj obsežnih pošiljkah slonovih oklov, bo slika najverjetneje še slabša, obenem opozarja Traffic.

V Azijo za zdravila in okrasje

Razcvet trgovine s slonovino, ki na svetovne trge potuje iz tanzanijskih in kenijskih pristanišč, gre pripisati naraščajočemu povpraševanju v Aziji, kjer jo uporabljajo pri izdelavi tradicionalnih zdravil in okrasja.

Dodatno težavo predstavlja tudi velika izurjenost v posel vpletenih kriminalnih skupin. Trgovci s slonovino namreč izbirajo vedno nove poti in prevozna sredstva, zato jih je zelo težko izslediti. Prav tako je po prispetju tovora v Azijo težko dokazati, da ta izvira iz Afrike, saj tihotapci naknadno ustrezno prirejajo dokumentacijo.

Zaskrbljujoče je poleg tega dejstvo, da se večini glavnih tihotapcev slonovine praviloma uspe izogniti aretaciji. Oblasti, ki sicer zasežejo tovor, namreč le redko uspejo izslediti krivce, še piše AFP.