Konec leta je ponovno veliko zanimanja za sirsko prvo damo, v Britaniji rojeno Asmo Al Asad, ker so oživele govorice, da je dvignila roke od moževega režima in se skupaj s tremi otroki umaknila v Veliko Britanijo, kjer se je rodila leta 1975.

Sirska Diana

Sirci so po začetni zadržanosti lepo glamurozno Asmo razglasili za sirsko Diano. V prvih letih po poroki z deset let starejšim takrat novopečenim sirskim predsednikom leta 2000 je postala sirska ikona, ki so jo primerjali s pokojno britansko princeso, tragično umrlo pri 36 letih (toliko jih ima Asma zdaj), ker je kot Diana veliko naredila za bolne, invalidne in revne otroke ter mlade ljudi. Prizadevala si je tudi za pravice žensk. Sirci sprva niso bili navdušeni nad tem, da se je predsednik poročil z žensko, ki so jo imeli za "tujko" in nepravo muslimanko, čeprav je v Londonu rojena Asma po obeh starših, očetu - znanem kardiologu in materi - diplomatki, sirskega rodu. V Angliji je res obiskovala šolo anglikanske cerkve in drage zasebne šole, v katerih so jo sošolci poznali kot Emmo, ne pa kot Asmo. Ko je prišlo na dan, da nova prva dama na skrivaj potuje po Siriji, da bi ugotovila težave in pritožbe navadnih ljudi, je pridobila veliko oboževalcev. Celo med domačimi in tujimi kritiki režima. To je bil čas, ko so Baširja Al Asada mnogi imeli za reformatorja, in upali, da mu bo v zahodni demokraciji odrasla prva dama, ki je javno dejala, da v njunem gospodinjstvu vlada demokracija, pomagala odpraviti diktaturo, ki jo je uvede l njegov oče. Med temi je bil tudi Baširjev svak, ki je bil med sirskimi izseljenci v Veliki Britaniji znan po tem, da se zavzema za demokratizacijo Sirije, čeprav je njegova žena - mati prve dame - delala na sirskem veleposlaništvu. Družini sta prijateljevali že veliko pred začetkom njunega razmerja, ki pa sta ga skrivali skoraj do poroke. Ta je bila samo nekaj mesecev po tistem, ko je Bašir Al Asad na predsedniškem položaju nasledil junija leta 2000 umrlega sedemdesetletnega očeta Hafeza Al Asada, nekdanjega generala, ki je prišel na oblast z državnim udarom leta 1970. Družina se je morala zavedati, da je Bašir "prestolonaslednik" zelo okrutnega arabskega režima. Hafez Al Asad je bil tisti med arabskimi despoti, ki je ukazal največji posamični pokol med svojimi ljudmi v sodobni zgodovini Bližnjega vzhoda - to je tako imenovani pokol Hama leta 1982, v katerem je vojska pobila od dvajset do štirideset tisoč ljudi. Kriv je bil tudi drugih pokolov in usmrtitev na tisoče nasprotnikov režima. Bašir ni bil predvideni naslednik. To je postal leta 1994, ko se je star 31 let na avtocesti v Damasku v športnem mercedesu smrtno ponesrečil favorizirani najstarejši sin Basel, ljubitelj hitrih avtomobilov in hitrega življenja.

Puščavska vrtnica

O sirski dami se je zadnjič zelo veliko govorilo, ko je modna biblija Vogue objavila njen portret, v katerem jo je razglasila za "puščavsko vrtnico". Portreta že dolgo ni na Vogueovi spletni strani, saj so ga umaknili, ker je revijo takrat zasul plaz razumljivih kritik. Portret, v katerem so jo opisali kot "najbolj svežo in najbolj magnetno med arabskimi prvimi damami", so objavili februarja, ko je arabski svet že doživljal arabsko pomlad, in žrtve uporov proti diktaturam, med katerimi je Baširjeva postala ena izmed najbolj okrutnih. Nekateri so sirski prvi dami vedno očitali, da je s svojo zahodnjaško glamurozno chanelizirano podobo, besedami in dejanji Baširju pomagala svetu ponujati "mehko, prijateljsko podobo režima", na katerega ni mogla vplivati, tudi če je res želela in poskušala. Nekateri mislijo, da tudi Bašir Al Asad sam, ki je v Britaniji doštudiral medicino in postal specialist za oči, ni mogel spremeniti režima, ker je to preprečila očetova stara garda.