Napad se je zgodil okoli 7.30 po lokalnem času, ko so odprli glavni vhod ministrstva za delavce, ki skrbijo za vzdrževanje električne napeljave, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal neimenovani predstavnik ministrstva.

Irak je v zadnjih dneh pretresla vrsta napadov, potem ko je nekaj dni po odhodu ameriške vojske iz države prišlo do politične krize med večinskimi šiiti in suniti, ki paralizira delo vladnih institucij in ogroža krhko ravnovesje med skupnostima.

Minuli četrtek je bilo v več napadih v Bagdadu ubitih najmanj 60 ljudi, v nedeljo pa je bilo ubitih šest pripadnikov varnostnih sil v napadih v dveh večinsko sunitskih provincah.

Politično krizo je povzročila odločitev premiera Nurija al Malikija, sicer šiita, ki je izdal ukaz za aretacijo podpredsednika države Tarika al Hašemija iz vrst sunitov zaradi obtožb terorizma. Al Hašemi vse obtožbe zanika, zatekel pa se je v Kurdistan na severu države. Kot je povedal za AFP, se v Bagdad ne bo vrnil, saj ne zaupa v pravično sojenje.

Al Hašemijevo sekularno zavezništvo Irakija, druga najmočnejša in glavna sunitska politična sila v parlamentu, se je sicer še pred objavo ukaza odločilo za bojkot parlamenta in vlade zaradi al Malikijevega avtoritarnega vodenja. Al Maliki je odgovoril z grožnjo zamenjave devetih ministrov Irakije in z zahtevo po odstopu svojega pomočnika, sunita Saleha Motlaka, ki je al Malikija označil za hujšega diktatorja od Sadama Huseina.

Ameriški podpredsednik Joe Biden je v telefonskem pogovoru iraške voditelje pozval k dialogu. Kot so sporočili iz Bele hiše, je konec minulega tedna z iraškim premierom in kurdskim voditeljem Masudom Barzanijem izmenjal stališča o politični klimi v državi in izrazil podporo ZDA prizadevanjem za dialog med političnimi voditelji.

ZDA, ki so nekoč imela v državi 170.000 vojakov, so 15. decembra po devetih letih iz države umaknile zadnjega vojaka.