Glede na predlagani zakon bo Indija 64 odstotkov oz. 770 milijonov svojih prebivalcev mesečno oskrbovala s poceni rižem, pšenico in prosom, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Subvencije naj bi prejelo 75 odstotkov prebivalcev podeželja in do 50 odstotkov prebivalcev urbanih območij.

Država bo na ta način za subvencioniranje prehrane letno porabila 950 milijard rupij (13,76 milijarde evrov), kar je 280 milijard rupij (4,05 milijarde evrov) več kot doslej.

Zeleno luč morajo zakonu prižgati tudi poslanci. Kritiki vladi očitajo, da si Indija v času ohlajanja gospodarske rasti, dvomestne inflacije in razmeroma visokega javnofinančnega primanjkljaja tako dragega programa subvencionirane prehrane ne more privoščiti. Ob tem opozarjajo, da oblastem v tekočem fiskalnem letu že tako ne bo uspelo doseči zastavljenega cilja znižati primanjkljaj na 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda.

Predlog zakona pa ima velik političen pomen za vlado indijskega premiera Manmohana Singha. Vladajoča politična garnitura se je namreč leta 2009 na oblast znova zavihtela prav na račun močne platforme, vezane na izboljšanje položaja revnih.

Obstoječi indijski program subvencioniranja prehrane je sicer povezan z nebrzdano korupcijo, poceni živila pa tako le redko dosežejo tiste, ki jih najbolj potrebujejo.