Tina Maze je že lani navdušila, ko je na olimpijskih igrah v Vancouvru osvojila dve srebrni medalji, tudi leto kasneje pa ni bilo zanjo nič manj uspešno. Poleg dobrih nastopov v svetovnem pokalu, kjer je na koncu osvojila tretje mesto v skupnem seštevku, ji je uspel veliki met na svetovnem prvenstvu v Garmish-Partenkirchnu. Črnjanka je tam postala svetovna prvakinja v veleslalomu, v superkombinaciji pa je osvojila srebrno medaljo. Uspešno prvenstvo je kronala še s petima mestoma v smuku in slalomu.

Mazejeva je bila za te dosežke pred dnevi (drugič zapored, skupno pa že tretjič v karieri) nagrajena z nazivom slovenske športnice leta, ki ga vsako leto podeli Društvo športnih novinarjev Slovenije.

Ko govorimo o najboljših dosežkih v zimskih športih v letu 2011, ponovno ne moremo mimo tekaške kraljice Petre Majdič, ki je v prvih mesecih leta štirikrat zmagala v sprintu na tekmah za svetovni pokal, kjer je sezono v skupnem seštevku končala na visokem 6. mestu. Piko na i uspešni sezoni je dodala na nordijskem svetovnem prvenstvu v Oslu, kjer je v sprintu osvojila bronasto medaljo, s čimer je ponovila dosežek z lanskih olimpijskih iger. Tu moramo omeniti, da je v finalu četrto mesto osvojila Vesna Fabjan, ko je po fotofinišu zmaga za bronasto odličje v slovenskem obračunu pripadla Petri.

Majdičeva je po končani sezoni sklenila, da konča bogato kariero in se vsaj v tekmovalnem smislu poslovi od tekaških prog, s čimer je slovenski šport ostal brez ene najbolj prepoznavnih in priljubljenih slovenskih osebnosti v zadnjih letih, ki je s svojimi odličnimi rezultati in stalno dobro voljo navduševala praktično vse in zaradi nje je smučarski tek v Sloveniji postal precej bolj popularen.

Poleg Majdičeve so se z bronom na nordijskem svetovnem prvenstvu okitili tudi skakalci, ki so na znamenitem Holmenkollnu na ekipni tekmi na veliki skakalnici osvojili tretje mesto. Slovenijo so na tekmi, kjer je organizatorjem precej nagajal močan veter in so zato izpeljali le eno serijo, zastopali Peter Prevc, Jurij Tepeš, Jernej Damjan in Robert Kranjec. Na manjši skakalnici je Slovenija osvojila 6. mesto, so pa slovenski orli v enaki postavi kot v Oslu svoje navijače ponovno navdušili ob zaključku sezone, ko so v Planici na ekipni tekmi v poletih ponovno osvojili tretje mesto. Kranjec je na individualni tekmi v Planici osvojil drugo mesto in na ta način odlično končal uspešno skakalno sezono za Slovenijo.

Ko je govora o skakalcih, ne moremo mimo Primoža Peterke, ki je še kot najstnik osvojil dva kristalna globusa, zmagal na 15 tekmah za svetovni pokal, dosegel pa je tudi zmago na novoletni turneji (1996/97), ob koncu lanske sezone pa se je odločil, da smuči dokončno postavi v kot in poda v trenerske vode mladih skaklcev in skakalk.

Slovenija je v letu 2011 prišla do dveh odličij tudi na svetovnem prvenstvu deskarjev na snegu, ki ga je gostila španska La Molina, kjer je Rok Marguč v paralelnem veleslalomu osvojil srebrno medaljo, odlično pa je nastopil tudi v paralelnem slalomu, kjer je končal na tretjem mestu.

Slovenski biatlonci v letu 2011 sicer niso dosegli zmag ali uvrstitev med najboljše tri, a vseeno moramo biti zadovoljni z nastopoma naših najboljših posameznikov. Teja Gregorin je bila vseskozi med najboljšimi in ji je za preboj na stopničke večkrat zmanjkalo le nekaj sreče, sezono pa je končala na osmem mestu v skupnem seštevku svetovnega pokala. Med moškimi smo največ pričakovali od Jakova Faka, ki je sezono začel solidno, nato pa je imel velike težave s prstom na roki, zaradi česar je izpustil kar precej tekem, tudi svetovno prvenstvo. Na koncu je v svetovnem pokalu končal na še vedno solidnem 24. mestu, novo sezono pa je v zadnjih tednih začel zelo obetavno, zato si lahko v prihodnje od njega obetamo precej več kot v ponesrečeni lanski sezoni.

Jakov Fak, Klemen Bauer, Andreja Mali in Teja Gregorin (Foto: Luka Cjuha)