Na problem visoke, kar 21-odstotne brezposelnosti mladih v EU, je danes ob predstavitvi pobude z naslovom Priložnosti za mlade opozoril sam predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je države, zastopnike delavcev in podjetja osebno pozval k ukrepanju.

"Sedanji trend se ne sme nadaljevati. Mladim moramo dati upanje, saj so naša prihodnost," pa je poudaril komisar za zaposlovanje in socialne zadeve Laszlo Andor, ki je ocenil, da so razmere, v katerih so se znašli mladi v številnih članicah unije, "dramatične".

„Prva zaposlitev je danes izrazito povezana z zaposljivostjo in ob prvem stiku s trgom dela se izkaže, kakšna je. Danes je razkorak med tem, kar delodajalci iščejo, in izobrazbo ter veščinami, ki jih imajo mladi, pogosto zelo velik. Država mora vzpostaviti tak sistem pridobivanja prvih delovnih izkušenj, ki bo delodajalce spodbujal k rednemu zaposlovanju iskalcev prve redne zaposlitve,“ je nedavno dejal Miro Smrekar, direktor kadrovske agencije Adecco. 

Konec novembra je Velika Britanija sporočila, da bo za boj proti visoki brezposelnosti med mladimi namenila dodatno 1,2 milijarde evrov, kar naj bi v naslednjih treh letih omogočilo zaposlitev 410.000 mladih. Sredstva bodo namenjena ustvarjanju pripravništev in plačanih praks za mlade do 24. leta starosti, kar naj bi mladim povrnilo upanje, jih vrnilo na trg dela in spodbudilo učenje. Mladim bo namenjenega tudi več svetovanja na zavodih za zaposlovanje.

V EU je 7,5 milijona mladih, starih od 15 do 24 let, ki niso niti zaposleni niti se ne izobražujejo ali usposabljajo. To ne velja le za mlade, ki so zgodaj opustili šolanje, temveč vse bolj tudi za univerzitetne diplomante, ki ne morejo najti prve zaposlitve, opozarjajo v Bruslju.

Med glavnimi ukrepi v okviru pobude, ki naj bi jih komisija neposredno financirala, so štirje milijoni evrov pomoči državam članicam za uvedbo programa "jamstvo za mlade". Ta naj bi omogočil, da bodo mladi v štirih mesecih po koncu šolanja zaposleni ali pa se bodo izobraževali oziroma usposabljali.

Poleg tega komisija predlaga, naj bo iz evropskega socialnega sklada dodeljenih 1,3 milijona evrov za podporo uvedbi vajeništev ter trije milijoni evrov sredstev za podporne programe za mlade ustanovitelje podjetij in socialne podjetnike.

Ukrepi predvidevajo tudi sredstva za delovno prakso v podjetjih s ciljem, da bi bilo v prihodnjem letu v okviru programov Erasmus in Leonardo da Vinci vsaj 130.000 praks, ter okrepitev proračunskih sredstev za evropsko prostovoljno službo.

Komisija tudi predlaga, naj bo v letih 2012-2013 5000 mladim zagotovljena finančna pomoč pri iskanju zaposlitve v drugi državi članici v okviru pobude Tvoja prva zaposlitev Eures.

Poleg tega bo predstavljen okvir za visokokakovostna pripravništva v EU v letu 2012,
zagotovljenih pa bo tudi okoli 600 dodatnih izmenjav v okviru programa Erasmus za podjetnike v letu 2012.

Ukrepi, ki jih predlaga komisija, bodo državam članicam pomagali pri razvijanju dodatnih ukrepov za mlade v okviru naslednje generacije programov evropskega socialnega sklada in proračuna EU za obdobje 2014-2020.

Evropska komisija bo pozorno analizirala ukrepe članic unije v boju proti brezposelnosti mladih in o tem poročala na neformalnem zasedanju ministrov EU, pristojnih za zaposlovanje in socialne zadeve, ki bo aprila prihodnje leto.