Predsednik stranke SDS Janez Janša je v svojem zagovoru povedal, da z nikomer, ki je omenjen v obtožnem predlogu, ni nikoli govoril o poslu s Patrio, niti ni bil z njimi v kakršni koli posredni komunikaciji, zato obljube nagrade tudi ni mogel sprejeti. "Z nikomer od teh, ki so v obtožnem predlogu, in nikomur, ki bi bil povezan z zadevo Patria, nisem govoril o tem, ali bil v povezavi, niti telepatski," je dodal.

SDS po njegovih besedah z naročilom oklepnikov ni imela nič, prav tako ni bil stranki izplačan kakršen koli znesek podpore v zvezi s tem. S tem se ni ukvarjala niti vlada, saj je bila odločitev o nakupu oklepnikov sprejeta že pred letom 2004, pač pa je bila pristojnost izključno na ministrstvu za obrambo, kjer je bil postopek izpeljan in pogodba tudi podpisana, je povedal Janša.

V odgovorih na vprašanja tožilca Andreja Ferlinca se je sicer dotaknil podpisa pisma o nameri s Sistemsko tehniko, ki je bila podpisana v času vlade Antona Ropa, in izrazil upanje, da bo tožilstvo kaj storilo tudi v zvezi s tem. Janša je zanikal, da bi kdo poskušal vplivati nanj glede razpisa. Je pa omenil, da je predsednik finskega parlamenta, ki je bil na uradnem obisku v Sloveniji, tedaj govoril o pomenu gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Finsko.

Pojasnil je, da se je s poslom z Patrio prvič srečal kot poslanec SDS-a v času Ropove vlade, ko so v DZ-ju obravnavali načrt oboroževanja slovenske vojske, v katerem je pisalo, da bo Slovenija v naslednjih letih kupila okoli 135 oklepnikov.

Janša Ropovo vlado obtožil koruptivnega sklepanja poslov z Viator&Vektor

Janša je povedal tudi, da je MORS v času Ropove vlade poslal pismo o nameri Sistemski tehniki, ne da bi bil pred tem izdan razpis ali pa da bi bilo oddano naročilo. Janša meni, da gre pri tem za obljubo nagrade, in sicer je nagrada, kot pravi Janša, pridobitev posla brez razpisa v vrednosti 200 milijonov evrov.

Janša je nadaljeval, da je vlada po nizki ceni prodala odločujoč delež Sistemske tehnike, ki je izdelovala oklepna vozila, podjetju Viator & Vektor, ki je po Janševem v lasti osebnega, teniškega prijatelja Toneta Ropa Zdenka Pavčka, Viator&Vektor pa je nato ta delež prodal ameriškemu General Dynamicsu za bistveno višjo ceno, ki je bila pogojevana s tem, da bo podjetje v bodoče izdelovalo oklepnike za Slovensko vojsko.

Janša pravi, da je Ropova vlada v tem času sprejela odločitev o nakupu 135-ih oklepnikov. Kot je še pojasnil, je bil takratni parlament prvi, ki je v načrtu oboroževanja sprejel konkretne številke o nakupu oborožitve, vse z namenom, da bi se dvignila vrednost podjetja, ki ga je vlada prodala strankarskemu prijatelju predsednika vlade, je povedal Janša.

Jože Zagožen svojega zagovora ni podal

Nekdanji direktor HSE Jože Zagožen svojega zagovora danes ni podal, je pa napovedal, da ga bo med ali na koncu glavne obravnave. Tudi na vprašanja danes ni odgovarjal. Sodnica Barbara Klajnšek je zato prebrala njegov zagovor iz preiskave.

V njem je obtožbe zanikal. V času pred izborom proizvajalca oklepnikov je bil po njegovih navedbah pod strahotnim pritiskom lobistov, vendar pa njihovih želja ni izpolnjeval in ni z ničemer vplival na to, da bi posel z oklepniki 8X8 dobilo podjetje Patria ali da bi jih proizvajal Rotis.

Dopušča sicer možnost, da se je kateri od lobistov skliceval nanj, vendar pa sam po njegovih besedah ni imel stika s tistimi, ki so o izboru Patrie odločali. Prav tako je zatrdil, da ni terjal ali sprejel nagrade ali provizije, niti je ni obljubljal.

Vpletenost v koruptivne posle zanikal tudi Ivan Črnkovič

Tudi lastnik Rotisa Ivan Črnkovič je zanikal kakršno koli vpletenost v koruptivne posle. Kot je dejal, je avtor obtožnega predloga zaradi pomanjkanja dokazov, "ki jih tudi sicer ni", manjkajoče vrzeli zapolnil s svojo domišljijo. Poudaril je, da ni nikoli in nikomur obljubljal nobene nagrade.

Tožilstvu je očital, da kljub temu, da ne ponuja nobenega dokaza, zapiše take navedbe, "ki so hude laži". Te navedbe naj bi njemu ter njegovi družini pa tudi podjetju prizadejale veliko sramoto, podjetju naj bi povzročile tudi poslovno škodo.

Črnkovič je tudi pojasnil stike z Jožetom Zagožnom v letu 2005. V zagovoru je pojasnil, da si je podjetje Rotis takrat prizadevalo, da bi začelo s proizvodnjo biomase, Zagožen pa da je bil "pravi strokovnjak za to področje", zato ga je večkrat prosil za pomoč.

Tone Krkovič pravi, da so v obtožnem predlogu neosnovane laži

Zelo podobno se je v zagovoru izjavil tudi Tone Krkovič. Tako kot Črnkovič, je tudi on dejal, da je v obtožnem predlogu kopica navedb, ki so neosnovane laži. Oba, torej Krkovič in Črnkovič, sta tudi pojasnjevala okoliščine sestanka 1. septembra 2005, na katerem so bili tudi Zagožen, Reijo Niittynen in Wolfgang Riedel, beseda pa naj bi tekla o izboru lokalnega partnerja za izdelovalca oklepnikov.

Oba sta razložila, da se je Krkovič tam znašel bolj po naključju, saj je bil s Črnkovičem dogovorjen za kosilo. Črnkovič je pojasnil, da je bil pobudnik sestanka on, ampak ne zaradi lobiranja oz. obljubljanja nagrad. Krkovič pa je pojasnil, da vsebine sestanka sploh ni razumel, saj je sestanek potekal v nemščini, on pa nemško ne govori. Dodal je še, da to sploh ni bil sestanek, ampak "bežno srečanje".

Tožilec mu je nato pojasnil, da je Tuomas Korpi med zaslišanjem na Finskem dejal, da je Krkovič predstavljal naročnika, torej ministrstvo za obrambo. Krkovič je odgovoril, da je "šokiran".

Wolf odsoten, ker se želi zdraviti v domači Kanadi

Wolfov odvetnik Andrej Kac je ljubljanski okrajni sodnici Barbari Klajnšek pojasnil, da se je Wolf jeseni odločil za zdravljenje doma, torej v Kanadi. Po njegovih besedah naj bi se Wolf strinjal, da se mu sodi v odsotnosti, a je sodnica vztrajala, da Wolf ostane izključen iz postopka. Kacu je pojasnila, da je pogoj za sojenje v odsotnosti tudi to, da ga je sodišče že zaslišalo.

Sojenje v zadevi Patria se nadaljuje po tednu dni. Na zadnji obravnavi je vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc končal z branjem 82 strani dolgega obtožnega predloga. Obtoženi bi morali še takrat podati zagovore, vendar so vztrajali, da obtožnega predloga niso razumeli.

Sojenje peterici obtoženih - Janši, Zagožnu, brigadirju Tonetu Krkoviču, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Walterju Wolfu se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov Patria. Vsi obtoženi očitke zanikajo, zadevo Patria pa označujejo za političen proces.