Volilno udeležbo na volitvah je ocenil kot zelo dobro in dejal, da so volivci s tem, ko sta se volitev udeležili skoraj dve tretjini volilnih upravičencev, pokazali veliko odgovornost in jasno izrazili svojo voljo. "Državni zbor je tako izvoljen," je ugotovil predsednik republike.

S sredino konstitutivno sejo se bo začelo delo novega sklica DZ, je dejal Türk, ki je, kot je povedal, s podpisom ukaza za sklic te seje opravil prvo formalno dejanje po predčasnih volitvah. Verjame da bo novi sklic DZ "uspel razumeti izzive trenutka in odločati v interesu slovenske države in slovenskega naroda".

Türk se je zahvalil tudi Državni volilni komisiji in vsem okrajnim volilnim komisijam, ki "so opravile pomembno in zelo korektno delo".

Uradni izidi volitev: Zmagovalka je Pozitivna Slovenija, sledi SDS

Državna volilna komisija (DVK) je razglasila uradne izide prvih predčasnih državnozborskih volitev v zgodovini države. Poročilo bodo izročili predsedniku republike Danilu Türku, ki bo nato sklical ustanovno sejo novega sklica državnega zbora.

DVK je na današnji seji sprejela poročilo o izidu glasovanja na predčasnih državnozborskih volitvah, ki so potekale 4. decembra. Glede na izide volitev so se v državni zbor uvrstile stranke Pozitivna Slovenija, ki jo bo zastopalo 28 poslancev, SDS s 26 poslanci, SD z desetimi, Lista Virant z osmimi, DeSUS in SLS s po šestimi ter NSi s štirimi poslanci. Vse ostale stranke parlamentarnega praga niso presegle.

Predsednik DVK Anton Gašper Frantar bo sedaj poročilo o izidu glasovanja predal predsedniku republike Danilu Türku, ki bo sklical ustanovno sejo novega sklica državnega zbora. Kdaj se bo DZ v novi sestavi sešel, uradno še ni znano, predsednik Türk pa je v četrtek na dogodku STA izrazil pričakovanje, da bo ustanovna seja sredi prihodnjega tedna. Po neuradnih podatkih naj bi sejo sklical za sredo, 21. decembra.

Na ustanovni seji sicer novoizvoljeni poslanci potrdijo svoje mandate in izvolijo predsednika DZ. Ker pogajanja o oblikovanju koalicije med najverjetnejšim mandatarjem Zoranom Jankovićem in morebitnimi koalicijskimi partnericami še potekajo, še ni znano, kdo bo kandidat za omenjeno funkcijo. S konstituiranjem novega državnega zbora bo sicer prenehala mandatna doba starega sklica.

Še pred ustanovno sejo mora dosedanji predsednik DZ sklicati sestanek poslanskih skupin, na katerem se bodo dogovorili tudi o sedežnem redu novoizvoljenih poslank in poslancev v veliki parlamentarni dvorani.

Predsednik republike Danilo Türk pa mora v 30 dneh po konstituiranju DZ po posvetu s vodji novih poslanskih skupin državnemu zboru predložiti kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade. To bo najverjetneje predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković, ki se sicer z morebitnimi koalicijskimi partnericami o vstopu v koalicijo še pogaja.

Po Türkovih besedah bi sicer mandatarja morali dobiti do novega leta, vlado pa v začetku januarja. Po neuradnih podatkih naj bi predsednik države sicer pogovore s strankami pričel v tednu med božičnimi in novoletnimi prazniki.

Predsednika vlade pa državni zbor voli z večino glasov vseh poslancev, glasovanje je tajno. Novoizvoljeni predsednik vlade mora nato v petnajstih dneh po svoji izvolitvi predlagati imenovanje ministrov.