Predsednik italijanske vlade je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA tudi napovedal, da bo Italija odmrznila 600 milijonov evrov iz Libije, ki so jih prav tako zamrznili med vojno v Libiji.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pakt o prijateljstvu med drugim predvideva naročila za italijanska podjetja v vrednosti več milijard evrov v zameno za pet milijard, ki naj bi jih Italija plačala v 25 letih kot kompenzacijo za svojo kolonialno vladavino. Pakt predvideva tudi gradnjo 1700 kilometrov dolge avtoceste ob libijski obali ter dovoljuje Italiji vrnitev migrantov, ki pridejo na italijansko ozemlje iz Libije.

Džalil je danes v italijanski prestolnici izpostavil tesne stike med državama in italijanskim energetskim koncernom Eni. Prav s pomočjo slednjega so v Libiji ponovno vzpostavili že 70 odstotkov proizvodnje nafte. Monti je tudi pohvali mirovni proces v Libiji. "Libijski narod je končno uresničil svoje sanje o demokraciji in svobodi, ki so od vsega začetka navdihovale njegov boj," je še dejal italijanski premier, ki je obljubil, da bo Italija sodelovala pri obnovi Libije. Napovedal je tudi, da bo januarja obiskal Tripoli.

Nekdanja kolonialna sila Italija je bila vse do začetka državljanske vojne februarja letos ena najbolj tesnih in trgovsko pomembnih partneric libijskega režima Moamerja Gadafija. Gadafi je bil Berlusconijev osebni prijatelj in večkrat ga je kot častnega gosta sprejel v Rimu. Kljub temu je Italija sprejela odločitev o sodelovanju v Natovi operaciji v Libiji. Italija je bila tudi ena prvih držav, ki so libijski prehodni svet priznale kot legitimno libijsko oblast.