Če bo Tepco uresničil namero, bo to že drugič po katastrofi, da bo podjetje namerno v morje izpustilo radioaktivno vodo. Podrobnosti o tem, kdaj nameravajo to storiti, koliko vode bodo izpustili in kako radioaktivna je voda, pri Tepcu niso razkrili, so pa poudarili, da bodo vodo pred tem prečistili, da bi zmanjšali raven radioaktivnosti.

Tepco je že v tednih po nesreči v Fukušimi 11. marca v Tihi ocean spustil več kot 10.000 ton nizko radioaktivne odpadne vode.

Oblasti v provinci Fukušima so včeraj objavile rezultate raziskave, ki razkriva, da so bili prebivalci Fukušime v prvih štirih mesecih po nesreči izpostavljeni radioaktivnosti do 37 milisivertov. Mejni odmerek radioaktivnosti v normalnih razmerah znaša en milisivert na leto. Raziskava je zajela okoli 1730 od 29.000 prebivalcev krajev Namie, Kavamata in Iitate. Po navedbah medicinske univerze v Fukušimi je bila polovica od omenjenih prebivalcev v prvih štirih mesecih izpostavljena manj kot enemu milisivertu.

Pri okoli 40 odstotkih so izmerili od pet do deset milisivertov, pri kakih desetih več kot deset, najvišji izmerjen odmerek pa je znašal okoli 37 milisivertov. Izmerili so ga pri ljudeh, ki so pomagali odstranjevati posledice nesreče, poroča japonska tiskovna agencija Kjodo.

Iz Tepca so včeraj sporočili, da so pri nekdanjem direktorju Fukušime Masau Jošidi odkrili raka na požiralniku, vendar pa naj bolezen ne bi bila povezana z izpostavljenostjo radioaktivnosti v času nesreče v Fukušimi. Jošida je zaposlenim v jedrski elektrarni sam razkril, da ima raka, so navedli pri Tepcu.

Šestinpetdesetletni Jošida je dal odpoved s položaja direktorja minuli teden, potem ko je bil konec novembra nepričakovano hospitaliziran.