Premier, ki opravlja tekoče posle, je zadovoljen s potekom priprav Slovenije na začetek postopkov, povezanih z delom sodišča. Na zadnjem sestanku delovnih skupin so se dogovorili, kako, kdo in kdaj bo pripravil memorandum za sodišče. Prav tako so po njegovih besedah v pripravi postopki izbire sodnikov.

Pahor ni želel odgovoriti na podrobna vprašanja glede vzpostavljanja arbitražnega sodišča. Na vprašanje, kdaj pričakuje bruseljski seznam arbitrov, s katerega morata Slovenija in Hrvaška skupaj izbrati tri člane sodišča, je dejal: "Pustimo času čas in Evropski komisiji, da pove, kdaj in kako, ker so to njene pristojnosti.

Na vprašanje, do kdaj morata državi izbrati te tri arbitre, pa je odgovoril, da je tisto, kar je dogovorjeno v sporazumu, zapisano in znano, vsega ostalega pa ne more komentirati.

Je pa poudaril, da je "tudi zaradi priprav in odločitev, ki so pomembne za arbitražni postopek, dobro, da čim prej začne delati vlada s polnimi pooblastili".

Vsi arbitražni postopki začnejo teči danes, s podpisom pogodbe o pristopu Hrvaške k EU. Premier je sicer ob podpisu pogodbe izpostavil, da ima ta dogodek velik pomen tako za EU kot za Slovenijo.

Za EU je podpis pomemben, ker po daljšem času daje znamenje, da se kljub krizi proces širitve ne ustavlja, in s tem vzbuja upanje v državah, ki se v naslednjih letih in desetletjih želijo pridružiti uniji, da se bo to tudi zgodilo, čeprav se voditelji osredotočajo zlasti na izzive krize.

Za Slovenijo pa je podpis po Pahorjevih besedah pomemben iz dveh razlogov. Prvi je, da bo z vstopom Hrvaške v unijo Slovenija obkrožena s štirimi sosedami, ki bodo članice unije.

Drugi pa je to, da so se "v tem zgodovinskem oknu", ki je bil po njegovih navedbah morda edini, a so ga znali izkoristiti, pogodili s Hrvaško za pravično določitev meje na morju in delimitacijo meje na kopnem, kar bo storilo arbitražno sodišče.

Pahor je ob tem še povedal, da se mu je predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy na njegovem najbrž zadnjem vrhu zahvalil za sodelovanje, še posebej za rešitev zapleta z blokado Hrvaške, za pomemben prispevek k premisleku o evropski politiki na Zahodnem Balkanu ter za prizadevanja "za potrebne reforme, tudi če vse niso uspele, zaradi česar je potem tudi padla vlada".

Žbogar: Komisija danes še ne bo predložila seznama arbitrov

Evropska komisija danes Sloveniji in Hrvaški še ne bo predložila seznama imen, s katerega naj bi državi izbrali tri skupne člane arbitražnega sodišča za določitev meje med državama, je danes v Ljubljani povedal zunanji minister Samuel Žbogar, ki opravlja tekoče posle.

Z današnjim podpisom hrvaške pristopne pogodbe k Evropski uniji so začeli teči tudi postopkovni roki, v okviru katerih morata državi v skladu z določili arbitražnega sporazuma najprej imenovati tri skupne arbitre. Imenovali naj bi jih v 15 dneh s seznama mednarodno-pravnih strokovnjakov, ki ga mora pripraviti Evropska komisija.

Pričakovati je bilo, da bosta državi seznam dobili najkasneje z današnjim dnem, a ga očitno ne bosta. Kot je danes nekaterim novinarjem pojasnil minister, si je komisija vzela še nekaj dni časa "zaradi povolilne situacije v obeh državah".

"Kot jaz sam razumem stališče Evropske komisije, bodo morda še malo počakali s tem seznamom, preden ga bodo predali strankama. Ko ga bomo dobili, pa bomo imeli 15 dni časa, da se dogovorimo glede imen," je dejal.

Seznam arbitrov danes bo ali ne?

Kot je dejal, to ne pomeni, da Evropska komisija seznama ni pripravila, ampak da ga državama še ni predala. "Obstaja seznam, komisija ga že ima - mi ga še nimamo," je dejal.

Menil je še, da je Evropska komisija tudi v pogovorih s predsednikom Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu. Nanj bo namreč padla naloga določitve omenjenih treh skupnih arbitrov, če se Sloveniji in Hrvaški ne bo uspelo dogovoriti o njih. "Tako da seznam obstaja, samo še ni bil predan strankama," je zatrdil.

Dodal je še, da bo omenjeni rok 15 dni za imenovanje arbitrov začel teči, ko bosta državi omenjeni seznam prejeli. "Zato mogoče, kot jaz sam razumem, komisija računa, da bo ta odlog izkoristila za neformalne pogovore med obema stranema, da bi zato v tistih 15 dnevih lažje prišli do usklajenih imen," je še dejal Žbogar.

Seršićeva: S Slovenijo še nismo začeli pogajanj o arbitrih

Hrvaška agentka pri arbitraži za urejanje spora o meji med Hrvaško in Slovenijo Maja Seršić je danes izjavila, da se pogovori s slovensko stranjo o izbiri treh arbitrov še niso začeli, ker so roki za izvajanje sporazuma začeli teči šele po današnjem podpisu pristopne pogodbe Hrvaške in EU.

"Bilo je nekaj neuradnih stikov med agenti, sicer pa nismo omenjali nobenih konkretnih imen, ko gre za predsednika in dva člana arbitražnega sodišča," je Seršićeva dejala za hrvaško tiskovno agencijo Hina.

"Glede na to, da je sporazum uveljavljen, ga bosta stranki v postopku, ne glede na to, ali sta zadovoljni z njegovo vsebino ali ne, obvezni izvajati v dobri veri. To je eno od temeljnih določil mednarodnega prava," pa je danes dejal hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo Davor Vidas.

Hrvaški akademik Vladimir Ibler pa je za hrvaško tiskovo agencijo Hina ponovil svoje stališče, da je hrvaško-slovenski spor o meji le posledica slovenskih teritorialnih zahtev. Poudaril je, da gre nedvomno za pravni spor, arbitražni sporazum pa določa, da bodo arbitri morali spoštovati pravo. Kot je dodal, sporazum onemogoča politično arbitražo, saj sicer v njem ne bi poudarili reševanja spora na podlagi mednarodnega prava.