Na današnji novinarski konferenci je povedala še, da se je prijavila tudi v odbor, ki pokriva razvoj. Slednji je po besedah Mazej Kukovičeve dimenzija, ki je danes zelo pomembna. Evropska poslanka je prepričana, da svet poleg miru potrebuje hrano, vodo, skrb za starejše in zdravje.

"Bile so že hujše krize"

"Z veseljem odhajam v Bruselj," je poudarila Mazej Kukovičeva, ki je sicer kandidirala tudi na nedeljskih državnozborskih volitvah, a ni bila izvoljena. Kot je pojasnila, se je za kandidaturo na volitvah v državni zbor odločila, ker je ocenila, da je Slovenija v tako globoki krizi, da bi dala prednost temu, če bi imela priložnost. Ker ni bila izvoljena, je zanjo Evropski parlament velik izziv.

V globalnem svetu smo po njenih besedah varni in konkurenčni le takrat, ko smo v širši združbi. In širša združba je zagotovo Evropa. "Verjamem, da bo Evropa znala preiti vse krize, kajti bile so že hujše, kot je ta, in da bomo verjeli, da je naša odločitev, da smo članica EU, bila edina možna in prava, čeprav danes tu in tam kdo podvomi vanjo," je dejala Mazej Kukovičeva.

Po njenih besedah je pomembno, kaj bomo znali pridelati doma in kaj bomo znali izvoziti na tretje trge. "Vsi narodi sveta si želijo doseči standard, kakršnega imamo mi, mi pa bi ga radi znali obdržati," je dejala.

V Evropi po besedah poslanke krizi gledamo zelo resno v oči. Tudi vrh EU, na katerem so minulo noč sprejeli dogovor o fiskalnem paktu za zaostritev proračunske discipline v območju evra, ki bo medvladni sporazum 17 članic območja evra in za zdaj še šestih držav brez evra, je po njenih besedah pokazal, da moramo vsi stremeti k temu, da porabimo nekaj manj, kot ustvarimo, saj moramo pokriti tudi določene primanjkljaje za nazaj.

Sporazumu se skoraj zagotovo ne bo pridružila le Velika Britanija, ki je bila po neuradnih informacijah tudi največji razlog za neuspeh pogajanj na ravni sedemindvajseterice. Po ocenah poslanke ravnanje Velike Britanije ni presenečenje, saj je vedno igrala svojo vlogo, tudi med predsedovanjem Slovenije Evropski uniji leta 2008. Mazej Kukovičeva to razume tudi kot "folkloro".

Pozdravila je tudi dejstvo, da je dogovor na vrhu EU v tej smeri, da se moramo držati predvsem finančne discipline, če želimo imeti skupno Evropo in da si ne more vsaka država zase dovoljevati, da bi v proračunu imela takšen primanjkljaj, kot bi jih odgovarjalo, ampak mora biti v predpisanih mejah, ki so nižje od treh odstotkov. "Žal je šla Slovenija tokrat že čez," je poudarila.