"Afganistanci ne želijo izkoriščati velikodušnosti mednarodne skupnosti niti dan dlje, kot bo to potrebno," je ob začetku konference poudaril Karzaj. "Vendar bomo za to, da bi bila naš uspeh in napredek zagotovljena, še najmanj eno dodatno desetletje potrebovali stalno podporo," je dodal, kot poročajo tuje tiskovne agencije. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je Afganistancem obljubil podporo. "Afganistanskemu prebivalstvu pošiljamo jasno sporočilo: ne bomo vas zapustili," je zatrdil pred okoli 1000 udeleženci konference. Po njegovih besedah je stabilen in miren Afganistan v interesu mednarodne skupnosti.

Pozivi k reformam

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je Karzaja pozvala k političnim reformam, ki so po njenem mnenju predpogoj za nadaljnjo finančno podporo Afganistanu s strani mednarodne skupnosti. "V Bonnu smo se zbrali, ker ima vsak od nas odgovornost, ki jo mora uresničevati, če želimo biti uspešni," je poudarila, ob tem pa pozdravila dejstvo, da so se afganistanske oblasti same zavezale k določenim odločitvam in reformam. Med najpomembnejšimi ukrepi, ki jih mora sprejeti Afganistan, je Clintonova izpostavila nujnost poročanja o razmerah v državi. Karzaja pa je pohvalila, ker je za leto 2014 obljubil razpis predsedniških volitev.

Afganistanski predsednik je še zatrdil, da bo predaja pristojnosti z Natovih sil na afganistanske končana v skladu z načrti, torej v približno treh letih. "Trdno smo odločeni končati prenos pristojnosti do leta 2014," je poudaril. Karzaj je izpostavil tudi napredek v Afganistanu od prve bonnske konference pred desetimi leti. Med drugim naj bi v zadnjih desetih letih v državi pod Hindukušem zgradili več cest kot prej v vsej zgodovini države. Še vedno pa državo po njegovih besedah čakajo številni izzivi. "Naša mlada demokracija je še vedno krhka," je priznal Karzaj, ki je med največjimi težavami izpostavil slabe varnostne razmere. Napovedal je tudi odločen boj proti korupciji.

Med težavami je tudi omenil, da skrajneži pogosto najdejo zatočišče zunaj Afganistana. Pri tem ni izrecno omenil Pakistana, ki sicer iz protesta zaradi nedavnega napada zveze Nato bojkotira konferenco v Bonnu. Clintonova pa je zaradi neudeležbe Pakistana izrazila obžalovanje in podarila, da bi lahko veliko prispeval h konferenci, saj je prihodnost Afganistana v interesu celotne regije. Clintonova je v Bonnu še napovedala, da bodo ZDA sprostile razvojno pomoč za Afganistan, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Delegacija pod vodstvom Benčine

Slovensko delegacijo na konferenci vodi državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, Slovenija "podpira vsa prizadevanja mednarodne skupnosti, ki so usmerjena v prenos odgovornosti za razmere v državi na afganistanske oblasti, posebej na varnostnem področju."

Slovenija pa se bo še naprej aktivno vključevala v prizadevanja mednarodne skupnosti "za vzpostavitev trajnega miru, varnosti in stabilnosti ter blagostanja v Afganistanu". Kot so še sporočili z MZZ, so sodelujoči na konferenci izpostavili tudi pomen regionalnega sodelovanja. Pri tem so pozdravili vse pobude, katerih cilj je krepitev tovrstnega sodelovanja, "saj se morajo vse države v regiji zavedati pomena mirnega, varnega in stabilnega Afganistana tudi za njihovo stabilnost in razvoj".