Zorko je ocenil, da so volivci tokrat volili novega premierja in ne stranke. Stranka SDS je imela profesionalno vodeno kampanjo, vendar niso zdržali do konca, meni. "Janša se v zadnjem soočenju ni izkazal," je pojasnil Zorko in dodal, da je v zadnjem tednu izgubil tiste volivce, ki jih je pridobil s kampanjo. Zorko predvideva, da so ti "izgubljeni volivci" nato volili stranko Državljanska lista Gregorja Viranta ali Novo Slovenijo (NSi).

Po besedah Zorka je afera glede prejemanja nadomestila ministrske plače kandidata na kandidata za novega mandatarja Gregorja Viranta negativno vplivala zato, ker v svojih nastopih omenjal poštenost in krepostnost. Virant ni imel svoje tradicionalne baze volivcev, je dejal Zorko in dodal, da jo Janković ima. "Na volilni rezultat stranke SDS sicer niso vplivale Janševe afere, ampak njegov odziv na njih," meni Zorko.

Kot je povedal, so prvi rezultati volitev sicer podobni tistim, ki so jih kazale javnomnenjske raziskave pred volitvami, izjema so le Jankovićeva Pozitivna Slovenija, SDS in DeSUS.

Kot je rezultate volitev za STA komentirala direktorica Mediane Janja Božič Marolt, javnomnenjske raziskave angažirajo zlasti najresnejše tekmece za prvo mesto, torej tiste, ki so po raziskavah na prvem in drugem mestu. Kot je dejala, je to letos uspelo Jankoviću, leta 2008 pa je skorajda uspelo SDS, ko se je v končni rezultatih veliko bolj približal SD, kot je kazalo po javnomnenjskih raziskavah.

Kot je pojasnila, je to najverjetneje fenomen javnomnenjskih raziskav, saj z napovedjo prvih dveh mest angažirajo ostale. Izpostavila je še, da so ljudje precej bolj zmedeni in negotovi tik pred volitvami, kot so bili pred štirimi tedni od začetku volilne kampanje. Volivci so namreč oklevali med možnostjo ali bodo volili Janšo ali Jankovića, Jankovića ali Viranta, Viranta ali Janšo in tako dalje, je dejala.

Sicer pa je še dejala, da je bilo že tako letošnje leto posebno. Ne le da so predčasne volitve, je tudi izredno stanje, je ocenila.