"Ustanovitev konzulata za Slovenijo 23. septembra 1991 je predstavljala prvo simbolno priznanje samostojne Slovenije, hkrati je bil to prvi konzulat izven meja republike Avstrije," je še povedal Recer.

Konzulat za Slovenijo danes združuje 212 vinogradnikov, vinarjev, enologov in drugih ljubiteljev vina iz vse Slovenije. Recer je ob tem poudaril, da gre za čaščenje vina v njegovem pozitivnem smislu, da bi tako preprečili njegovo zlorabo.

Vitezi vina so se danes najprej zbrali pri maši v mariborski stolnici, ki jo je vodil celjski škof in nosilec častnega viteškega križa Stanislav Lipovšek. V povorki so se sprehodili skozi središče Maribora do hotela City, kjer je osrednja proslava. Ob zaključku bodo podelili odličja 16. vinskega viteškega turnirja in razglasili viteško vino za leto 2011.

Evropski red vitezov vina (Ordo equestris vini Europae) izhaja iz tradicije viteškega rodu svetega Jurija iz prve polovice 14. stoletja. To tradicijo vinskega viteštva so obudili v Avstriji leta 1984 z ustanovitvijo Gradiščansko-panonskega reda vitezov vina s sedežem v Železnem.

Slovensko združenje je po besedah Recerja močno vplivalo na razvoj tega reda. Med drugim naj bi slovenski konzulat bil zaslužen za preimenovanje v Evropski red vitezov vina, uvedbo latinščine kot skupnega jezika ter sprejetje žensk in njihov enakopraven položaj v tem viteškem redu.