"Ni bilo nobene slovesnosti, podpisali smo samo ustrezne papirje za predajo," je v elektronskemu sporočilo za francosko tiskovno agencijo AFP zapisal Johnson.

Tiskovna predstavnica ameriške vojske v Iraku, podpolkovnica Angela Funaro pa je pojasnila, da se je ameriška vojska iz oporišča že umaknila. V državi je ostalo še pet vojaških oporišč, ki jih bodo ZDA predale Iračanom.

Na vrhuncu vojaških operacij je bilo v vojaški bazi Victory več kot 100.000 ljudi, okoli 42.000 vojaškega osebja in več kot 65.000 pogodbenikov.

Del velikega kompleksa baze je bil t.i. Camp Victory, območje vodnih kanalov, umetnih jezer in palm ter številnih palač. Palače je dal zgraditi nekdanji iraški voditelj Sadam Husein v spomin na zavzetje polotoka Al-Faw v iraško-iranski vojni, ameriška vojska pa ga je po zasedbi Iraka spremenila v vojaško oporišče.

V eni od palač Al-Ez, ki se razteza na 2300 kvadratnih metrih površine in ima 20 sob, so bivali ameriški generali, v bližnji palači Al-Faw z 62 sobami, ki obsega skoraj 42.000 kvadratnih metrov, pa so bili sedeži različnih poveljstev.

V palači Al-Faw so pogosto potekale tudi slovesnosti ter pogovori in obiski visokih ameriških in iraških predstavnikov.

V eni od dveh vil na majhnem otoku, dosegljivih le prek dvižnega mostu, se nahaja tudi skrivni zapor, v katerem je bil kratek čas zaprt kasneje usmrčeni Sadam Husein, pa tudi njegov bratranec Ali Hasan Madžid, z vzdevkom Kemični Ali, ki je dočakal isto usodo.

Umik iz oporišča Victory sicer sodi v okvir umika ameriške vojske do konca letošnjega leta, ki ga je napovedal ameriški predsednik Barack Obama 21. oktobra letos. Z umikom se bo končala skoraj devetletna vojna v Iraku, ki je zahtevala več tisoč padlih ameriških vojakov in več deset tisoč smrtnih žrtev med Iračani, stroški zanjo pa so znašali več sto milijard ameriških dolarjev, poroča AFP.