Prvo srečanje med opozicijskim Sirskim nacionalnim svetom (SNC) in Svobodno sirsko vojsko (FSA) je potekalo v turški provinci Hatay, udeležila pa sta se ga vodja SNC Burhan Galiun in voditelj FSA Rijad Al Asad, ki poveljuje dezerterjem sirske vojske, je povedal predstavnik SNC Kaled Hoja in potrdil, da sta se strani dogovorili o usklajenem delovanju. "Svet (SNC) je priznal Svobodno sirsko vojsko, vojska pa je priznala svet kot političnega predstavnika," je še dejal Hoja.

Sirski aktivisti pa so medtem danes pozvali k splošni stavki s ciljem, da bi spodbudili poslovne kroge v Siriji, da prekinejo dolgoletne vezi z režimom predsednika Asada. Razsežnost in uspeh stavke, h kateri so aktivisti pozvali prek socialnega omrežja Facebook, oziroma odziv Sircev nanjo je težko oceniti. Prebivalci dveh gospodarskih metropol v državi - Damaska in Alepa - niso poročali o posebnostih. Medtem pa so iz Homsa poročali, da je večina trgovin, z izjemo tistih z živili, ostala zaprtih.

Do poziva k splošni stavki prihaja spričo novega nasilja sirske vojske v provincah Hama in Homs, ki je po navedbah skupin za človekove pravice danes zahtevalo življenja najmanj osmih civilistov. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo med vojaško operacijo v kraju Al Tremesa ubitih najmanj šest civilistov, še devet pa je bilo ranjenih. V Homsu pa so varnostne sile ubile dva civilista.

Po podatkih visokega komisariata ZN za človekove pravice se je število ubitih v nasilnem zatrtju protirežimskih protestov od marca letos povzpelo na 4000. "Število ocenjujemo na 4000. Toda po naših informacijah jih je veliko več," je v Ženevi dejala visoka komisarka ZN Navy Pillay. ZDA pa so v prizadevanjih za povečanje pritiska na Sirijo zaradi nadaljevanja nasilja danes uvedle nove gospodarske sankcije proti predstavnikom sirskega režima.

Ameriško ministrstvo za finance je na seznam oseb, s katerimi je Američanom prepovedano poslovati, uvrstilo sirskega generala Ausa Aslana in strica Bašarja Al Asada, Mohameda Mahlufa. Slednji naj bi bil Asadov ekonomski svetovalec in naj bi v imenu režima sprejemal pomembne finančne odločitve.

Nove sankcije EU

Zunanji ministri EU so v Bruslju sprejeli nove sankcije, ki zadevajo sirski energetski, finančni, bančni in trgovinski sektor, med njimi pa so prepoved izvoza plina in opreme za naftno industrijo v Sirijo, prepoved trgovanja z obveznicami sirske vlade ter prepoved prodaje programske opreme, ki bi se lahko uporabila za nadzor nad spletno in telefonsko komunikacijo. Poleg tega so se dogovorili, da se Siriji ne odobrava posojil pod pogoji, ugodnejšimi od tistih na trgu.

EU je poleg tega na črno listo ljudi in podjetij, ki jim je zaradi vpletenosti v represijo ali sodelovanja z Asadovim režimom zamrznila premoženje in prepovedala potovanja, dodala 12 posameznikov in 11 pravnih oseb. Na omenjenem seznamu je že 74 ljudi, med njimi tudi Asad, poleg tega pa je Unija v devetih krogih sankcij proti Siriji med drugim že uvedla embargo na orožje in prepovedala uvoz surove nafte.

Damask je v odzivu na odločitev zunanjih ministrov EU po poročanju sirskih državnih medijev že suspendiral sodelovanje Sirije v Sredozemski uniji.