Tusk v okviru teh sprememb ni želel izključiti niti okrepitve vloge Evropske centralne banke (ECB), najverjetneje v smeri neomejenega odkupovanja državnih obveznic ranljivih članic območja evra, in Evropske komisije, ki bi pridobila povečane pristojnosti pri nadzoru nad nacionalnimi proračuni, upoštevajoč pri tem "demokratični nadzor". Tega bi po njegovih besedah lahko izvajal Evropski parlament.

"Trenutna kriza dokazuje, da Evropa potrebuje resnično centralno banko in da dejavnosti ECB ter območja evra ne smejo biti omejene zgolj na krizno odzivanje," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril premier trenutne predsedujoče članice EU.

Poljska je ena politično in gospodarsko najpomembnejših članic EU, ki še ni prevzela evra. Za razliko od Velike Britanije in Danske, ki sta si izborili izjemo pri zavezi o prevzemu evra, in Švedske, za katero neuradno velja, da v doglednem času skupne evropske valute ne bo prevzela, je Poljska skupaj z drugimi novimi članicami unije zavezana k vstopu v območje evra.

Tusk je sicer danes znova tudi izrazil željo Varšave, da bi sodelovala pri srečanjih območja evra po načelu sodelovanja brez glasovalne pravice. Na ta način naj bi po njegovih besedah "zaščitila celovitost EU".

Poljska se namreč tako kot Velika Britanija, Švedska in druge države zunaj območja evra bojijo, da bi s krepitvijo integracije držav evrske skupine izgubile besedo pri odločanju o najpomembnejših fiskalnih, finančnih in gospodarskih temah. Svoj položaj želijo tako okrepiti pri spreminjanju pogodbe EU, glede katere se morajo strinjati vse članice povezave.

Pri tem bi predvsem Velika Britanija lahko zahtevala spremembo svojega statusa v uniji v smeri prenosa dela pristojnosti nazaj na nacionalno raven. To bi proces spreminjanja pogodbe močno otežilo. Poljska se bo sodeč po današnjih izjavah tega izognila.

Tusk je danes državljanom tudi sporočil, da "morajo vsi na Poljskem spoznati, da se odločitve, ki določajo poljsko usodo, ne sprejemajo vedno na Poljskem". Po njegovih besedah je v primeru dolžniške krize v evrskem območju "šale konec" in članice evrske skupine ne smejo več odlašati s potrebnimi ukrepi.

"Odločitve ali, bog pomagaj, odsotnost odločitev bi lahko zapečatile usodo celotne Evrope," je na koncu še opozoril Tusk.

Danes objavljena javnomnenjska raziskava je sicer pokazala, da kar 74 odstotkov Poljakov trenutno nasprotuje vstopu države v evrski klub, le 22 odstotkov pa mu je naklonjeno. To v luči trenutnih težav niti ni tako presenetljivo.

Poljska si sicer ni zastavila ciljnega datuma za prevzem evra, vse pogoje pa naj bi izpolnila do leta 2015.