Kot poudarjajo na policiji, sta osnovna cilja akcije zmanjšanje deleža alkoholiziranih udeležencev prometnih nesreč in zmanjšanje števila prometnih nesreč, pri katerih je kot sekundarni dejavnik pri voznikih prisoten alkohol oziroma prepovedane droge. Še posebej bodo poostrili nadzor tik pred božično-novoletnimi prazniki, predvsem v nočnem času.

Policisti udeležencem v cestnem prometu svetujejo, da v primeru uživanja alkoholnih pijač uporabijo javna prevozna sredstva ali pa naj prevoz opravi voznik, ki ni užival alkoholnih pijač, prepovedanih drog ali psihoaktivnih substanc. Ob tem morajo vozniki upoštevati, da alkohol v organizmu ostane več kot 12 ur po zaužitju.

Voznike hkrati opozarjajo, da naj dosledno upoštevajo vse omejitve hitrosti, med vožnjo naj bodo vozniki in potniki v vozilih pripeti z varnostnim pasom. Med vožnjo je prepovedano tudi telefoniranje, razen če je to prostoročno.

Policisti so sicer v prvih desetih mesecih letošnjega leta na slovenskih cestah obravnavali 18.874 prometnih nesreč, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lanskega leta (17.904). V prometnih nesrečah je umrlo 120 oseb oziroma tri več kot v enakem obdobju lani, 803 ljudje (lani 757) so bili hudo, 7453 (lani 8160) pa lahko telesno poškodovani.

Alkoholizirani udeleženci so povzročili 1515 (lani 1664) prometnih nesreč, kar je osem odstotkov vseh prometnih nesreč v tem času.